13 січня у церковному календарі – Щедрий вечір, преподобній Меланії або Маланка. Це свято церковно-народне, деякі звичаї та обряди прийшли до нас ще з дохристиянських часів. Цьогорічне свято, Щедрий вечір (напередодні Старого Нового року) з’явилося в Україні через розбіжності в юліанському та григоріанському календарях.
До вступу на територію нашої сучасної держави григоріанського календаря Щедрий вечір святкували перед Новим роком. Після реорганізації дата змістилася на два тижні. За старим стилем 13 січня вшановують пам’ять преподобної Меланії. Тому свято отримало народні та церковні традиції одночасно.
У дохристиянські часи слов’яни поклонялися богу порядку, сімейному достатку та шлюбу Ладо. Ладо мала дуже гарну дочку, яку звали Миланка. Вона була заручена з Місяцем, але її викрав підступний змій. Ця подія принесла чимало лиха богу Ладо. Він нудьгував так сильно, що божественне світло, яке мало захищати людей, згасло. Богатир Васильчик пішов звільнити Миланку з полону. А коли йому це вдалося, то народ з радості почав веселитись та танцювати.
Коли в Україну прийшло християнство, звичне свято Миланки вирішили не скасовувати, а надати йому нового змісту. Тепер 13 січня почали вшановувати пам’ять преподобної Меланії, яка народилася у знатній римській родині. Ще в дитинстві дівчинка прийняла християнство, вирізнялася тим, що прагнула світлого і непорочного життя.
Однак Меланію видали заміж проти її волі за чоловіка, якого вона не любила. Спочатку жінка намагалася звернути його до християнської віри, але мала лише одну мету – швидше отримати спадкоємців. У сім’ї народилося двоє дітей, але вони рано померли. Лише після цього чоловік Меланії теж прийняв християнство і намагався жити благочестиво.
Серед наших пращурів існувало чимало цікавих прикмет.
Крім традицій та звичаїв, існують і деякі заборони 13 січня. Спираючись на багатовікові стандарти, цього дня не можна.
А ще, наші пращури на Щедрий вечір не готували страви з риби чи птиці – вважали, що таким чином можуть злякати удачу.
Через прострочену ідентифікацію чи неактивний рахунок тисячі пенсіонерів-ВПО залишилися без виплат. Нова ухвала Кабміну дозволяє…
Чи має право роботодавець вимагати від працівника виконувати свою роботу під час повітряної тривоги?
Магнітні бурі впливають на здоров'я багатьох людей, і щоб добре підготуватися до складного періоду, потрібно…
Деякі паспорти можуть втратити чинність – і ви залишитися без документа. Що саме стати причиною…
Частина отримувачів соцдопомоги може опинитися без виплат – і причина в новій процедурі, яку запровадили…
Цей виняток у пенсійному законодавстві стосується не всіх, але якщо ви підпадаєте під категорію –…