Це пам’ятна дата України. Друга назва свята – «День ліквідатора». Відзначається щорічно, 14 грудня. Не є неробочим днем.
У багатьох можуть виникнути сумніви, навіщо потрібне це свято, якщо є 26 квітня — Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф, і чому саме 14 грудня обрано для вшанування учасників ліквідації.
Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофагу над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією було прийнято в експлуатацію комплекс захисних споруд.
Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу.
У 1994 р. громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, в якому запропонували заснувати у календарі день учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Тоді офіційного рішення не було ухвалено, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату.
Святкування було офіційно дозволене, від різних силових структур виділялася почесна варта, покладалися вінки від керівників держави, іноземних посольств та громадських організацій, але відсутнє визнання цього дня на державному рівні.
Лише за 20 років було підписано Указ про встановлення Дня вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Надання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству проблеми ліквідаторів-чорнобильців, найважливіша з яких, недостатній для нормального життя розмір пенсії. Безпосередньо з цією проблемою пов’язана й інша проблема статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Лише перші 5 тисяч із тих, хто ліквідував аварію, офіційно стали називатися ліквідаторами, отримавши відповідні посвідчення, а з 1992 р. решті всіх видавали «кірочки» постраждалих від чорнобильської катастрофи.
Сонце – радість, але й стрес для шкіри Навіть коротке перебування на сонці може залишити…
На найближчому пленарному тижні Верховна Рада України розгляне питання про продовження воєнного стану та загальну…
Кислий сир – не привід викидати продукт. За допомогою простого трюку та доступних інгредієнтів можна…
В Україні майже кожен п'ятий пенсіонер отримує виплати за спеціальним законодавством. Але вже незабаром система…
Українські фермери розпочали збір кавунів, але поки що врожай продають за підвищеною ціною. Чому кавуни…
Отримати повідомлення про посилку - буденність. Але в умовах війни це навіть може стати смертельною…