Новини

26 листопада – День пам’яті жертв Голодоморів: п’ять головних фактів

2006 року Верховна Рада офіційно визнала Голодомор геноцидом українського народу. Причиною голоду 1932-1933 років стала нелюдська політика хлібозаготівель, яку проводила комуністична влада. У селян примусово відбирали продовольство, прирікаючи на голодну смерть.

1. Від голоду померли від 4 до 7 мільйонів людей

Скільки людей загинули в Україні під час Голодоморів, достеменно невідомо. За різними даними, загинуло від чотирьох до семи мільйонів людей. Так, у рішенні Київського апеляційного суду, яке було винесено стосовно винуватців Голодоморів, зазначено кількість 3,9 мільйона осіб. Однак деякі історики називають значно більші цифри, зокрема Інститут національної пам’яті припускає, що загиблих було близько 7 мільйонів. Як стверджують історики, навесні 1933 року в Україні щодня помирало майже 25 тисяч людей.

2. У селян відбирали усі продукти

Плани хлібозаготівель, виконання яких вимагали від селян, були драконівськими, і у тих, хто не виконував їх, конфіскували будь-які продовольчі продукти. Влада припускала, що таким чином вона змусить селян здавати нібито приховане від держави зерно. Спочатку відбирали м’ясо, сало і картоплю, потім стали буквально виметати все, що було в хаті, до крихти.

3. За зірваний колосок розстрілювали

1932 року з’явився новий репресивний закон про «охорону» державного майна, який прозвали «законом про п’ять колосків». Він був створений на підставі того, що «антисоціальні елементи», на кшталт розкулачених селян, нібито розкрадають колгоспну власність. Якщо людину викривали у «крадіжці», їй загрожував розстріл з конфіскацією всього майна. За пом’якшувальних обставин розстріл могли замінити 10-річним строком ув’язнення. Амністії за цим законом не було. У перший же рік дії цього закону засудили 150 тисяч людей.

4. Від голоду почався канібалізм

Ті, хто вижив під час Голодомору, розповідали: голод доводив людей до такої міри розпачу, що вони їли тіла своїх або померлих сусідських дітей. Цинізм радянської влади досяг межі, коли уряд почав випускати плакати із попередженням: «Їсти власних дітей – це варварство». За деякими даними, за канібалізм під час Голодомору було засуджено понад 2500 людей.

5. Правда про Голодомор у книгах

Першим романом про Голодомор став «Жовтий князь» Василя Барки, який вийшов 1962 року. Через двадцять років у США було надруковано мемуари радянського генерала і дисидента Петра Григоренка, в якому він описав механізми штучного створення голоду в Україні і, зокрема, у Херсонській області.

Ірина Валентинова

Метки: день в історії пам’ять Україна

Новое на сайте

  • Статті

Електроквадроцикли для дітей: особливості та переваги

Дитячі електроквадроцикли – справжній транспорт для юних водіїв, який дарує малюкам незабутні емоції та розвиває…

12/04/2025 12:09
  • Новини

Українці можуть отримати одноразову грошову допомогу: хто має право та як подати заяву

Громадяни України можуть звернутися за одноразовою матеріальною допомогою. Програма діє в межах соціального захисту населення…

12/04/2025 11:42
  • Новини

Як офіційно оформити право власності на нерухомість чи землю: головні документи 2025 року

У 2025 році без витягу з реєстру неможливо довести право на квартиру чи земельну ділянку.…

12/04/2025 10:47
  • Новини

Нові гроші від держави: хто вже може отримати до тисячі гривень і на що їх витратити

Держава запустила чергову фінансову ініціативу. Громадяни з певною датою народження можуть отримати майже тисячу гривень,…

12/04/2025 09:33
  • Новини

Російські дрони атакували українські міста – воєнне зведення 12 квітня

У ніч на 12 квітня російські війська здійснили чергову масовану атаку дронами-камікадзе по території України.…

12/04/2025 08:29
  • Новини

Гуманітарна допомога від Червоного Хреста: що видають українцям і як зареєструватися

Команда Червоного Хреста щодня допомагає людям, які опинилися у складних життєвих обставинах. Організація забезпечує гуманітарну,…

12/04/2025 07:34