До редакції надходять різні питання, і допомагає розібратися в хитросплетіннях законів наш незалежний консультант Сергій Коробкін.
«Моя сестра з 1986-го до 2012 року працювала в місті Нарьян-Мар Ненецького автономного округу в Росії. В Росії їй платили пенсію у розмірі 40 тисяч рублів, але з початку року виникла проблема з переведенням пенсії в Україну (до початку бойових дій). В Пенсійному фонді сказали, що пенсія тепер нараховуватиметься за українськими законами, і в такому разі вона стане у кілька разів меншою. Платити у гривнях за курсом рубля у Пенсійному фонді не хочуть. Що можна зробити?
Микола Скуратовський, м. Стрий, Львівська обл.»
Ми не знаємо всіх обставин цієї справи і не знаємо, скільки років вашій сестрі. Але ми знаємо, що Ненецький автономний округ належить до районів Крайньої Півночі. Це дозволяє зробити певні висновки.
У цьому нам допоможе «Тимчасова угода між Урядом РФ та Урядом України про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, у галузі пенсійного забезпечення» від 15 січня 1993 року. Стаття 1 цієї угоди говорить, що громадяни, які пропрацювали не менше 15 календарних років у районах Крайньої Півночі або не менше 20 календарних років у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, незалежно від місця їхнього постійного проживання на території обох держав мають право на пенсію за старістю (за віком):
Стаття 3 говорить, що, згідно зі статтею 1 зазначеної угоди, компетентні органи РФ здійснюють відшкодування витрат на виплату цієї пенсії у тій її частині, яка відповідає тривалості трудового стажу, відпрацьованого в районах Крайньої Півночі або у місцевостях, прирівняних до них, починаючи з 1 січня 1991 року. І тут частина північної пенсії розраховується за нормами законодавства РФ.
І нарешті, у статті 5 цієї угоди йдеться про те, що при переселенні особи, якій було призначено пенсію у зв’язку з роботою на Крайній Півночі*, з території Російської Федерації на територію України виплата цієї пенсії продовжується за новим місцем проживання компетентними органами РФ до виникнення права на пенсійне забезпечення згідно із законодавством України.
Виходячи з цього, робимо висновок, що вашій сестрі було призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку з урахуванням законів РФ. До досягнення пенсійного віку в Україні її пенсію перераховувала Росія. Ймовірно, зараз ваша сестра досягла відповідного віку і здбула право на отримання пенсії повністю за нормами українського законодавства. У такому разі, згідно із зазначеною вище угодою, виплата частини російської пенсії припиняється, тепер пенсія мусить бути переоформлена за українськими законами, оскільки сестра, як ми розуміємо, давно мешкає в Україні. Розмір пенсії, на жаль, у такому разі справді може бути суттєво нижчим. Зробити в цьому разі нічого не можна – таке законодавство.
* Частина 3 статті 14 Закону РРФСР «Про державні пенсії в РРФСР» від 20 листопада 1990 року.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
В особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ з’явився новий сервіс – «Моя ідентифікація».
Держава компенсує до 100% комунальних витрат захисникам, ветеранам та сім'ям загиблих. Розповідаємо, хто має право…
Якою буде погода в липні в Україні. Чи підійметься стовпчик термометра до рекордних температур? Відома…
Слимаки та равлики здатні знищити врожай за лічені дні. Та з ними можна боротися без…
Колись це був справжній делікатес — солодке шоколадне масло. Знайти його часто було складно. Але…
В Україні готують нововведення, які стосуватимуться паспортів. Що саме хочуть змінити та кого це стосуватиметься.