На своїй невеличкій міській присадибній ділянці ми з дружиною Ольгою вирощуємо багато рідкісних і малопоширених ягідних, фруктових та городніх культур. По можливості стараємося залучити до праці своїх внучат Владиславу і Єлизавету. Якщо до праці не завжди вдається, то дегустатори вони справедливі і неупереджені. І для своєї фотосесії завжди знайдуть екзотичний куточок. Звісно, нашим улюбленцем є інжир, проте сьогодні хочу розповісти про інші не менш улюблені і урожайні культури.
Відкриває у нашому саду вітамінний конвеєр, як завжди, жимолость. Перша ягода, хоча з невеликим кислуватим смаком, улюблена всіма. За зиму наївшись заморських фруктів, так хочеться скуштувати щось своє, вирощене своїми руками.
Читайте також: Кому не варто ризикувати здоров’ям і їсти гранат
Селекціонерами виведено багато різних хороших сортів жимолості з гарними смаковими якостями. Плануємо посадити ще кілька кущів першої вітамінної ягоди. Для тих, хто планує обзавестись жимолостю, раджу висадити кілька кущиків одночасно. Це сприятиме перехресному запиленню рослини і покращенню врожайності.
Я не буду зупинятись на традиційних рослинах, які ростуть майже в кожному дворі і садку. Зупинюсь тільки на більш рідкісних, можливо цим надихну любителів-садівників полюбити їх. А любити є за що.
Скажімо – гумі. Чим не цікава ця рослина? У нашому саду гумі лідер за врожайністю з року в рік. Для цього перешкод немає жодних. Ані болячок і шкідників, весняні заморозки оминають цю цікаву рослину. Під час цвітіння не видно майже ні одного листочка, все у квітках, аромат яких відчувається на добрий десяток метрів. Гумі – хороший медонос, відповідно і запилення проходить добре, а це запорука гарного і стабільного врожаю. Цвітіння розтягнуте в часі відповідно і достигання ягід, з середини червня – до кінця липня. Два кущі повністю вистачає для нашої сім’ї ще й є чим сусідів пригостити.
Гумі важко вкорінюється живцями. Можливо тому цю невибагливу і вітамінну рослину так рідко можна побачити у наших садах. Найпростіше, обзавестись саджанцями гумі, висіяти восени насіння, яке дружньо проросте і через 2-3 роки дасть перший врожай.
Калина гордовина, чорна калина, яку я називаю романтично Наддністрянська красуня. Ореол її проростання в дикому вигляді вздовж двох берегів Дністровського каньйону. Варто пройти на кілька кілометрів в сторони і ви не зустрінете цю рослину. Хіба що в парках і скверах міст і сіл. Я ж посадив чорну калину на знак вдячності і в пам’ять про дитячі роки. У шістдесятих роках минулого століття це були нашими улюбленими ягодами як і інші дари лісу.
Читайте також: Калина червона: вирощування та користь для здоров’я
Рослина, на відміну від звичайної калини, стійкіша до хвороб і шкідників з гарним легко опушеним махровим листям, а коли дозрівають китиці – стає неабиякою окрасою нашого саду. У корзинах суцвіть ягоди трьох кольорів: зелені, червоні і стиглі чорні.
Лохина, канадська чорниця – хіт останнього десятиліття. Ця рослина все більше захоплює серця садівників і не тільки. Кожен хоче виростити її в своєму саду, незважаючи на особливу агротехніку вирощування. Не дотримавшись простих і елементарних правил, за 2-3 сезони лохина перестане рости, плодоносити і зовсім пропаде.
Кисле середовище землі, постійне підкислення, полив, вирізання старих пагонів та проріджування кущів, сонячне місце – запорука гарного врожаю.
Зараз цю рослину дуже легко придбати на ринках чи виписати через інтернет. Головне дотримуватись рекомендацій щодо вирощування і висаджувати відразу кілька саджанців із різним терміном достигання. Для підкислення землі я використовую яблучний квас. Яблука, порізавши на дольки, заливаю водою і накриваю кришкою. Через певний період часу відчуєте своєрідний кислий запах. Квас готовий. Вливаю під кущі розвівши водою 1:1.
Чим ближче до осені, тим більше рослин радують нас своїм урожаєм. Кілька цікавих видів посаджені на заміській дачній ділянці.
Кизил – кожен рік добре плодоносить, не зважаючи на будь які примхи погоди. Чорноплідна горобина, аронія також завжди з урожаєм, темно фіолетові китиці якої висять до зими. Хеномелес, японська айва, весною два тижні зачаровує великими оранжевими квітками, а восени і взимку радує вітамінними плодами.
Ягоди обліпихи перетерті з цукром взимку можуть стати вагомим вітамінним додатком до вашого столу. Тільки весною не забудьте на краю ділянки, можливо в закинутому і непридатному для інших рослин місці, посадити два деревця обліпихи, чоловіче і жіноче. Якщо неподалік у сусідів росте чоловіча рослина, тоді вистачить і однієї. Вона надзвичайно урожайна.
Годжі – про цю рослину ще донедавна мало хто знав. Хоча дика форма – ліція, здавна росте на Прикарпатті, її можна зустріти в живоплотах дбайливих господарів. Культурна рослина з великими оранжевими ягодами, схожими на кизил, надзвичайно урожайна і корисна. Достигає восени. На довгих метрових пагонах рядочком звисають стиглі ягоди, за ними зелені, а далі навіть можуть квітувати бузкові маленькі квіти. Відповідно збір урожаю розтягується більш як на місяць. Росте в нас один великий розлогий кущ. Його цілком вистачає, бо споживання сушених (свіжі не їстівні) ягід обмежено. Годжі потребує опори. Багато хто вважає що це рослина агресор і через деякий час заполонить всю ділянку. Цьому можна успішно запобігти. Сформувати на високому штамбі у кілька пагонів, по периметру забити в землю 3-4 металеві опори, а поверх закріпити обід від колеса велосипеда. Пагони розправити рівномірно по колу. Звисаючі гілки, які торкатимуться землі, обрізати секатором і відповідно вони не будуть вкорінюватись.
Відкриттям сезону 2024 року стало перше плодоношення гранату у відкритій землі. Досі вирощував у контейнерах. Гранат краще переносить прикарпатські зими, як скажімо, інжир. То чому б не спробувати? Першим результатом дуже задоволений і сподіваюсь на подальший, ще кращий врожай. Саджати рослину рекомендую під нахилом і з укриттям на зиму не виникатиме жодних проблем.
Читайте також: Інжир: чим корисні плоди біблійного дерева і чому їх треба неодмінно включити до раціону
Ще з добрий десяток різних цікавих рослин, в тому числі екзотів та цитрусових, не дають нам з дружиною спокою. Ми в них закохані, ми любимо їх, ми віддаємо їм весь свій вільний час. Мабуть, вони це відчувають, віддячуючи нам своїм диво-урожаєм.
З повагою і найкращими побажаннями та сподіваннями на кращий, мирний 2025 рік!
Богдан Гаморак, м. Тлумач. Прикарпаття, садівник-експериментатор.
Різновидів квасолі настільки багато, що їх важко порахувати. Але традиційно виділяють білу та червону квасолю.…
Всі ми знаємо, що взимку помітно знижується несучість курей, це можна зрозуміти за цінниками, які…
7 січня буде набагато тепліше за попередні дні. У вівторок, 7 січня, в Україні переважно…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
У кожного в будинку знайдеться чимало речей, якими давно не користуються, але шкода викинути.
На УЗД органів черевної порожнини лікар перевіряє печінку, жовчний міхур, підшлункову залозу та селезінку.