Велике значення при вирощуванні гладіолусів має правильне визначення термінів початку збирання цибулин. Викопувати рослини краще лопатою – при цьому втрати діток зводяться до мінімуму. Дітки, що залишилися в ґрунті, гинуть не всі, частина їх зберігає схожість, а це призводить до засмічення ділянки або пересортування.
Читайте також: Чому квіткарі радять висаджувати гладіолуси під зиму?
Відомо, що період формування бульбоцибулин та бульб бруньок (дітки) становить у середньому 45 днів після цвітіння або зрізання суцвіть.
В умовах Центральної України оптимальні терміни початку збору – середина жовтня, на півночі – на 2 тижні раніше, на півдні – на 2 тижні пізніше.
Важливо пам’ятати, що при передпосадковому внесенні значних доз органічних добрив терміни початку збирання повинні бути більш ранніми, так само, як і у дощову, вологу осінь.
Органіка та волога, прохолодна погода сприяють розвитку бактеріальних та грибкових захворювань. У такі роки доцільно розпочинати збирання раніше, до настання затяжних осінніх дощів. У першу чергу прибирають рослини ранніх сортів, вирощені з 2-3-річних бульбоцибулин, в останню – пізньоцвіті сорти, які вирощувалися з діток.
Читайте також: Як домогтися пишного і рясного цвітіння гладіолусів
Така черговість обумовлена різною стійкістю різновікових бульбоцибулин до паразитарних захворювань. Найбільш схильні до хвороб темні сорти – червоні, бордові, фіолетові, і це також слід враховувати, визначаючи терміни збирання.