Деменція — це загальний термін, що описує набуте недоумство, тобто погіршення когнітивних здібностей через патологічні зміни у функціонуванні мозку. Порушення мислення, логіки та пам’яті можуть стати настільки серйозними, що людина не здатна самостійно вести повсякденне життя. Існує багато типів деменції, найпоширенішою є хвороба Альцгеймера, яка становить від 60 до 80% випадків.
Дослідники встановили, що ризик розвитку деменції підвищують певні проблеми зі здоров’ям, такі як:
-
- високий кров’яний тиск,
- діабет,
- ішемічна хвороба серця,
- депресія,
- хронічні захворювання легень.
Дослідження показують, що наявність хоча б двох із цих захворювань значно збільшує схильність до деменції, особливо якщо вони розвиваються до 50 років.
Медики використовують термін “мультиморбідність”, коли у людини спостерігається два або більше хронічних захворювань. Аналіз медичних даних понад 10 000 британців показав, що мультиморбідність у віці 55 років збільшує ризик розвитку деменції в 2,4 раза порівняно з людьми без таких захворювань.
Якщо мультиморбідність виникає до 55 років, ймовірність деменції зростає в 2,5 раза, а якщо у віці 60-65 років — у 1,5 раза.
Вчені наголошують, що збереження здоров’я в молодому віці, особливо уникнення таких захворювань, як діабет 2 типу і високий кров’яний тиск, критично важливе для зниження ризику деменції. Однак мультиморбідність стає все більш поширеною серед людей середнього віку, що вказує на можливе зростання кількості випадків деменції у найближчому майбутньому.
Вас також можуть зацікавити новини: