За кілька днів в Україні настане календарна весна, але деякі господарі вже повним ходом наводять порядки на своїх ділянках, забуваючи, що за це можна отримати штраф і чималий.
Мова про спалювання листя, гілок, рослинного сміття, яке у багатьох залишилося з попереднього сезону.
Раніше ми розповідали, що пенсіонерам загрожують штрафи у 40 тисяч гривень.
За спалювання трави, листя, сміття та іншої рослинності українці можуть отримати штраф у розмірі від 3060 до 6120 грн. Ці штрафи спрямовані на те, щоб навчити людей не отруювати довкілля.
При активному спалюванні рослинних залишків з димом, що виділяється в повітря, вивільняється отруйна суміш, до її складу входять пил, оксиди азоту, чадний газ, важкі метали, бензопірен (може викликати у людини рак).
Земля, де спалюють траву, відновлюється через 5-6 років. Спалювання рослинності забруднює ґрунт, повітря та воду, а також може призвести до займання в лісових зонах.
Посадовцям за спалювання рослинних решток доведеться заплатити штраф у 15–21 тис. грн.
Але цифри можуть значно збільшитись, якщо пожежа переходить на великі території (поле, луг, пасовища) та території природно-заповідного фонду.
Максимальні штрафи – 90-150 тис. грн – виписують за знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених посадок навколо населених пунктів, уздовж залізниці. Можливе й позбавлення волі, якщо під час пожежі загинули люди.
Також під час дії військового стану в Україні спалювання сухостою може бути прирівняне до диверсій. Ще у березні 2023 року Рада внесла зміни до Кримінального кодексу, якими посилила відповідальність за злочини проти засад нацбезпеки в умовах воєнного стану. Таким чином, у статті 113 “Диверсія” до переліку злочинів додали навмисні підпали, зокрема, сухої рослинності.