Хто має платити податок на нерухомість
Податок на нерухоме майно, на відміну від податку на земельні ділянки, оплачують як фізичні, так і юридичні особи. До їх числа входять і нерезиденти, які володіють об’єктами житлової та нежитлової нерухомості.
Раніше ми писали, що суди зобов’язують українців платити податки за давно придбану нерухомість.
Як розраховується податок на нерухомість
Податок для фізичних осіб за об’єкти житлової нерухомості розраховується за площу, що перевищує задані законодавчо норми:
- квартири – 60 м²,
- житлові будинки – 120 м²,
- різні типи житлової нерухомості, зокрема їхні частки – 180 м².
Базою оподаткування є загальна площа об’єкта будь-якої нерухомості, включно з його частинами. Ставку податку визначають органи місцевої адміністрації у відсотках від мінімальної зарплати і не може бути вищою за 1,5% за 1 м². При цьому враховується як тип об’єктів, так і їхнє місцезнаходження
Як визначається сума податку на нерухомість
У 2024 році податок нараховується за попередній рік, відповідно ставка податку розраховується на основі мінімальної заробітної плати дійсної на 01.01.2023, яка становила 6 700 грн. А отже, вона не може бути вищою та перевищувати 100,5 грн за м².
Приклад розрахунку податку за нерухомість
Наприклад, фізособа володіє в Києві квартирою площею 65 м². Сума податку визначається як добуток загальної площі квартири мінус 60 м² і ставки податку.
Розрахунок суми податку:
(65-60) * 100,5 = 502,5 грн
Важливо враховувати, що за наявності у власності платника податку об’єктів житлової нерухомості, зокрема його часток, загальна площа якого понад 300 м² (для квартири) та/або 500 м² (для будинку), сума податку збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості або його частину.
Багатьом українцям припинять виплати вже з лютого – кого це торкнеться (відео)