По-перше, до зазначеного вище Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» хочуть офіційно запровадити термін «фізична ідентифікація». З одного боку, автори законопроекту зазначають, що хочуть припинити дискримінацію внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та зробити для них ідентифікацію на загальних підставах. З іншого боку, може статися так, що, навпаки, ідентифікацію проходитимуть не лише ВПО, а й інші пенсіонери.
Раніше ми розповідали, як призначається пенсія за вислугу років.
Потім закон пропонують доповнити статтею 47-1. Вона передбачає, що виплата пенсії особам, які тимчасово проживають за межами України, здійснюватиметься на поточні рахунки, відкриті в установах банків, розташованих на території України, за умови проходження до 31 грудня кожного року особою фізичної ідентифікації.
Якщо зміни до законодавства незабаром будуть ухвалені і набудуть чинності цього року, у багатьох вітчизняних пенсіонерів, які перебувають за кордоном, відразу виникнуть проблеми, оскільки до 31 грудня часу залишатиметься не так вже й багато.
Далі хочуть розширити підстави для припинення виплати пенсії. Вони коротко перераховані на початку. Можемо лише прокоментувати окремі моменти.
З одного боку, у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон, згідно із законом, виплата пенсії має припинятися. З іншого боку, законодавство чітко не обмежує людей у пенсійних правах. Якщо вони поїхали. Ті, хто мешкає за кордоном, продовжують отримувати пенсію. Дивно сподіватися, що є багато охочих добровільно від цього відмовитися.
Це здається логічним кроком. Якщо людина не з’являється за своєю пенсією протягом певного часу, то її нарахування у будь-якому разі припинять.
Щодо пошти, то така норма діє вже багато років. Щодо банків сьогодні процес припинення дещо розтягнутий. Якщо рух коштів на банківській картці немає протягом року, пенсію переводять на пошту. А потім через півроку виплату призупиняють остаточно, якщо й далі людина не б’є на сполох і не звертається за своєю пенсією. Тепер держава планує ставитись до зайвих виплат ще дбайливіше.
По цьому пункту поки що більше запитань, ніж відповідей. Про ідентифікацію в останні місяці йшлося багато. І, головним чином, вона поки що все ж таки спрямована на переселенців. Ймовірно, коли буде ухвалено цей закон, тоді дійде справа і до тих, хто перебуває за кордоном, і до тих, хто мешкає на тимчасово окупованих територіях. Хоча сьогодні законодавство передбачає, що ідентифікацію можна пройти не лише шляхом особистої присутності у ПФУ чи банку, а й дистанційно.
Зазначимо, що банки будуть зобов’язані повернути ПФУ гроші з пенсійних карток, якщо людина не встигла їх використовувати протягом останніх шести місяців. Це стосується двох останніх випадків: або якщо не було руху на особовому рахунку протягом півріччя, або якщо людина не пройшла своєчасно ідентифікацію.
На цьому фоні може з’явитися і приємніше новація. Громадянам, які проживають на тимчасово окупованих територіях або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії провадиться за умови неотримання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. Це в принципі відповідає чинному законодавству.
Але на сьогоднішній день відсутній обмін інформацією між органами пенсійного забезпечення двох країн. Тому багато людей, які свого часу поїхали, наприклад, із Криму, не можуть переоформити пенсію в Україні. Отже, незабаром неотримання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації можна буде підтвердити формально – вказавши це у заяві до органу ПФУ про призначення чи поновлення виплати пенсії.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…