Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, хто з переселенців зможе отримувати допомогу протягом 12 місяців.
Юристи зазначили, що відповідно до п. 2 Порядку надання допомоги на проживання ВПО з 1 серпня 2023 року допомога призначається внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, на 6 місяців і виплачуватиметься щомісяця у розмірі:
- 3000 грн – для дітей та осіб з інвалідністю;
- 2000 грн – для інших осіб.
Відповідно до п. 13 Порядку, на другий 6-ти місячний період, тобто сукупно на 12 місяців, допомога призначатиметься ВПО автоматично, за умови, що особа вперше звернулася за призначенням допомоги з 1 серпня 2023 р. та за наявності однієї з нижчевказаних умов.
Якщо переселенці мають низький дохід
Середньомісячний сукупний дохід на одного одержувача допомоги протягом кварталу, що передує місяцю, що передує місяцю звернення за призначенням допомоги, не повинен перевищувати 4 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги на другий шестимісячний період.
Тобто, якщо особа звернулася за допомогою, наприклад, 5 серпня, враховуватиметься дохід за другий квартал 2023 р. При цьому середньомісячний сукупний дохід на одного ВПО за другий квартал 2023 р. не може перевищувати 8 372 грн.
Певні категорії громадян у складі сім’ї ВПО
Допомогу буде продовжено, якщо у складі одержувачів допомоги є:
- особи працездатного віку, які доглядають дітей до досягнення ними шестирічного віку (включно);
- громадяни, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років і доглядають їх;
- особи з інвалідністю;
- громадяни, які доглядають осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю віком до 18 років, або осіб з інвалідністю I або II групи внаслідок психічного розладу;
- громадяни, які доглядають осіб, які досягли 80-річного віку;
- фізичні особи, які надають соціальні послуги та отримують компенсацію за надання соціальних послуг;
- студенти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), професійної вищої, вищої освіти, які не мають реєстрації місця проживання у гуртожитках.
Економічна самостійність ВПО
Також допомогу виплачуватимуть протягом 12 місяців, якщо у складі одержувачів допомоги є непрацююча працездатна особа, яка протягом перших 6-ти місяців, за які отримувала допомогу, сприяла своїй економічній самостійності:
- працевлаштована;
- зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна;
- зареєструвалася як ФОП;
- отримала мікрогрант на створення або розвиток власного бізнесу;
- отримала ваучер для навчання.
Положення застосовуються за умови, якщо середньомісячний дохід такої особи за минулий квартал не перевищував 3 розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, у якому ухвалюється рішення про надання допомоги на другий шестимісячний період.
Пенсіонери та ті, хто втратив працездатність
Уповноважена особа/одержувач допомоги, що втратили працездатність, у тому числі досягли пенсійного віку та отримують пенсію, розмір якої не перевищує 3-х розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому призначається допомога. Або якщо особа є неповнолітньою або малолітньою дитиною, яка прибула без супроводу законного представника.
Фахівці зазначили, якщо після закінчення виплати допомоги у ВПО виникли складні життєві обставини, зумовлені відсутністю місця проживання та неможливістю повернення до залишеного місця проживання, уповноважена особа/одержувач допомоги може звернутися до виконавчого органу місцевої ради або надання соціальних послуг для отримання соціальних послуг.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що жителям двох областей виплатять допомогу у сумі від 3318 гривень.