21 грудня – День зимового сонцестояння. Саме на цю пору припадає найкоротший день і найдовша ніч на рік.
День зимового сонцестояння випадає на 22 грудня лише у роки, які передують високосному. 2023 року такої не буде, тому цього року особлива дата настане 21 грудня.
День зимового сонцестояння у Північній півкулі планети настане о 16:47 за північноамериканським східним часом (EST), відтак по Києву — о 23:47.
Зимове сонцестояння відбувається, коли Сонце досягає своєї крайньої південної точки і знаходиться мінімально низько над горизонтом. День цієї пори — найкоротший, а ніч — найдовша.
Вважається, що зимове сонцестояння має особливу магічну силу та енергетику.
День зимового сонцестояння шанували у Київській Русі ще за часів язичництва. У народі говорили: “Сонце — на літо, зима — на мороз”, а наступ найдовшої ночі пов’язували з волею жорстокого повелителя морозів і темряви Карачуна.
Існували і народні прикмети:
Наші пращури помітили, якщо у цей день спекотно, то зима буде холодною. Вірили, що на Землю спускається Молоде Сонце – Коляда. Він був богом веселощів та духовного відродження. Щоб вшанувати божество, розпалювали величезне багаття, а також пекли обрядовий хліб, який мав форму сонця.
День народження кросворду щороку святкують 21 грудня. Батьком цієї головоломки вважають Артура Вінна. Саме його кросворд вперше було опубліковано у газеті Fun (недільний випуск New York Times) 21 грудня 1913 року. Він вирішив створити гру, яка була б цікава всім без винятку. Він використовував зовсім новий підхід – складати слова в смужки (клітини), що перетинаються між собою. Англійською “cross-word”.
21 грудня святкують і День ліхтарика. Свято було створене тому, що це найкоротша доба за весь рік. Перший переносний ліхтарик був придуманий Девідом Майзеллом у 1898 році. Тоді він та його друг Конрад Х’юберт створили компанію, яка розробляла та випускала ліхтарики – Ever Ready. Тоді найчастіше їх купували поліцейські, адже винахід дуже допомагав під час нічної роботи.
1846 – шотландський хірург Роберт Лістон вперше в Європі застосував анестезію під час хірургічної операції – провів ампутацію стегна пацієнту Джеймсу Черчіллю під ефірним наркозом.
1867 – австрійський імператор Франц Йосип (1848-1916) затвердив австро-угорську угоду та Конституцію Австрії.
1898 – П’єр і Марія Кюрі відкрили радій.
1937 – у Голлівуді відбулася прем’єра першого повнометражного мультфільму «Білосніжка та сім гномів». Над 83-хвилинною стрічкою працювало 750 художників.
1988 – досвідчений зразок Ан-225 “Мрія” здійснив перший політ.
1990 – біля станції метро “Лівобережна” відбулося офіційне відкриття постійного приміщення Київського театру драми та комедії на лівому березі Дніпра (у колишньому приміщенні кінотеатру “Космос”).
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…