Окупанти інтенсивно обстрілюють ракетами і дронами критичну інфраструктуру нашої країни. І відбувається це якраз напередодні опалювального сезону. Агресор намагається вивести з ладу теплоелектроцентралі (ТЕЦ), підстанції та мережі, розраховуючи на те, що ми піддамося паніці, а Україна порине у тотальні холод і темряву.
Енергетики попереджають: щоб збалансувати енергосистему, в країні, можливо, доведеться запроваджувати графіки віялового відключення електроенергії. Чи можна уникнути цього, і що нам, споживачам, треба зробити?
Як боротися з енергетичним терором?
Подібну загрозу енергетичній системі Україна переживає вперше. Щоб ліквідувати наслідки обстрілів, енергетикам доводиться працювати у посиленому режимі, а всіх нас просять обмежити споживання електрики. Також, про всяк випадок, обговорюється можливість імпорту електроенергії, хоча ми поки що обходимося своїми потужностями.
Але як би швидко фахівці не відновлювали зруйноване, допомогти енергетичній системі країни – наша спільна зона відповідальності. Адже ворог не заспокоюється, і обстріли повторюються. Економія електроенергії призведе до зниження навантаження на енергосистему, а отже, дасть можливість людям в усіх областях країни залишатися зі світлом і пережити найважчий опалювальний сезон без запровадження примусових відключень електроенергії. До речі, за потреби так роблять у США, Австралії та країнах Євросоюзу навіть у мирний час.
Чому електроприладами краще користуватися вночі?
Наші енергетики просять мешканців країни обмежувати споживання електроенергії не лише ввечері – з 17.00 до 23.00, а й вранці – з 8.00 до 11.00. Також вони рекомендують не вмикати вдень одночасно кілька потужних електроприладів.
А ще краще вмикати енерговитратні прилади вночі, тому що в цей час навантаження на електромережі мінімальне. До таких приладів належать обігрівачі, пральні машини, бойлери, посудомийки та інша техніка великої потужності. Звичайно, в основному люди ночами сплять, але якщо ви, наприклад, страждаєте на безсоння, то прання в нічний час не тільки допоможе знизити навантаження на мережі, але і позбавить вас від мученицьких спроб заснути.
Крім того, у цій справі є і додатковий бонус – якщо ви встановите дво- або тризонний лічильник, тоді використана вночі електрика рахуватиметься вам за пільговим тарифом. Це вигідно при використанні електроопалення, електробойлера, пральної або посудомийної машини. Сьогодні так живе весь цивілізований світ.
П’ять порад щодо економії електроенергії
1. Енергоємні прилади (бойлер, обігрівачі, кондиціонери, пральні машини, електропечі) намагайтеся вмикати у нічний час.
2. Обмежте освітлення квартири, а замість люстри вмикайте настільні лампи, бра і торшери. Замініть звичайні лампи накалювання на «економки», які споживають до 10 разів менше енергії. Встановіть їх не тільки у квартирі, а і в тамбурі та під’їздах.
3. Мікрохвильові печі та мультиварки використовуйте по мінімуму, намагайтеся готувати їжу на газплиті.
4. Вимикайте з розеток електроприлади і зарядні пристрої, які не використовуєте.
5. Зменште температуру нагрівання бойлера.
Скільки енергії споживають побутові прилади?
Для того, щоб навчитися економно використовувати домашню техніку, необхідно знати, скільки і який прилад споживає енергії.
ПРАЛЬНА МАШИНА. Споживання електроенергії залежить від класу машини та режиму її використання. Найбільше витрачається електрики при нагріванні води. Наприклад, машина з об’ємом барабана п’ять літрів у режимі 30-хвилинного прання «з’їдає» 2 кіловати електроенергії. Якщо у вашій машині є функція відкладеного запуску, скористайтеся нею – машина сама ввімкнеться і пратиме білизну вночі. Завантажуйте машину повністю і стежте за тим, щоб на електронагрівальному приладі не збирався накип, це може збільшити час прання.
ЕЛЕКТРОЧАЙНИК. Цей прилад споживає від 1,5 до 2,5 кіловат-годин. Основні показники для економії – потужність та обсяг чайника. Що вони менші, то економічніший прилад. У середньому на кип’ятіння води в чайнику потужністю 2 кіловати йде приблизно чотири хвилини. За місяць це становитиме близько 28 кіловат електроенергії. Приблизно стільки ж набіжить і при користуванні праскою.
МІКРОХВИЛЬОВКА. НВЧ-піч в середньому споживає від однієї до півтори кіловат-години. Другий важливий для економії показник – це обсяг мікрохвильової печі: що він менший, то менше витрачається електрики. Наприклад, якщо ви вмикаєте мікрохвильову піч на 10 хвилин на день, то за місяць ви витратите 5 кіловат. Подумайте: мабуть, цей час можна скоротити або поки що обійтися без НВЧ-печі взагалі. Обов’язково вимикайте провід з розетки, тому що в режимі очікування піч «з’їдає» ще близько трьох кіловат-годин – стільки ж ви витрачаєте, щоб розігріти їжу двічі.
Як вибрати економ-лампочки?
Як не дивно, але головна економія електроенергії у нас вдома починається із заміни лампочок в освітлювальних приладах. За підрахунками експертів, це допомагає знизити споживання електроенергії приблизно у вісім разів. І хоча економічні лампи коштують дорожче за звичайні лампочки накалювання, їх заміна окупиться вже через місяць.
Якщо у вас в квартирі працюють п’ять ламп потужністю 100 ват, то вам доведеться заплатити за їх використання 75 кіловат-годин на місяць. Якщо ж ви заміните всі лампи на світлодіодні потужністю 12 ват, що відповідає 100-ватним лампам накалювання, то за місяць набіжить всього 9 кіловат-годин за освітлення вашого житла. Коштує найпростіша 12-ватна світлодіодна лампа приблизно 27 гривень, але прослужить вона набагато довше за звичайну. Якщо ви заміните усі п’ять ламп, то заощадите на освітленні понад сто гривень на місяць.
Посол Великої Британії працює при ліхтарику
Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс заявила, що для економії електроенергії вона працює з ліхтариком:
– Я теж доклала зусиль для економії електроенергії і працювала ввечері у Києві з ліхтариком. Вважаю, що після пережитого лише за минуле століття голоду, терору, окупації та війни спроби росії знищити енергопостачання не припинять рішучість українців жити незалежно.
Ірина Валентинова
Нагадаємо, ми повідомляли, що в Одесі та Одеській області запроваджено графіки відключення електроенергії: список