Козацькі лікарі чудово зналися на травах і знали, що серед степової рослинності можна знайти ліки від усіх хвороб. Наприклад, деревієм вони лікували вогнепальні рани, за допомогою осинових бруньок боролися з гастритом і малярією, а кінський каштан використовували при тромбофлебіті та геморої.
Козаки примудрялися навіть куріння використовувати собі на благо. Оскільки справжній турецький тютюн був дуже дорогий, козаки готували курильні суміші для трубки з полину, деревію, чебрецю, будяка, валеріани та м’яти. Ці трави знижували тиск, заспокоювали нерви, покращували апетит і сон.
Ще одним сильним цілющим засобом на Січі вважалася лазня. Козаки суворо дотримувалися усіх правил особистої гігієни, щодня милися і добру половину року ходили з оголеним торсом, що не лише загартовувало, а й запобігало шкірним захворюванням.
При виразці шлунка. Візьміть 1 столову ложку кореня лепехи, залийте 2 склянками води і прокип’ятіть 5 хвилин. Відвар процідіть і вживайте по півсклянки тричі на день за півгодини до їди.
При холециститі. Змішати в рівних пропорціях калган, м’яту, деревій та календулу. Взяти 1 столову ложку збору, залити 1 склянкою окропу і настоювати 45 хвилин. Вживати по 1 столовій ложці тричі на день за 40 хвилин до їди.
При захворюваннях щитовидної залози. Всипати 150 г кореня калгану в скляну пляшку і залити 0,5 літра горілки. Пляшку закупорити і поставити на місяць у темне місце. Процідити і вживати тричі на день по 30 крапель.
При катаракті. Подрібнити 100 г сухої трави чебрецю до порошкоподібного стану і змішати з 0,5 кілограма меду. Поставити суміш на огрівник і тримати на невеликому вогні, постійно помішуючи протягом години. Вживати щовечора по 1 чайній ложці перед сном.
При хронічному гепатиті. Змішати порівну сухе листя берези, плоди барбарису, звіробій і деревій. Одну столову ложку цієї суміші залити 1 склянкою окропу. Настоювати 15 хвилин у закритому посуді на огрівнику. Процідити і вживати по півсклянки двічі на день за 15 хвилин до їди.
При безсонні. Взяти 1 столову ложку сухих квітів будяка і залити 200 грамами води. Кип’ятити на невеликому вогні приблизно 5 хвилин, настоювати близько години, процідити. Вживати по півсклянки не більше чотирьох разів на день.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…