Тепер вони мають право на здбуття статусу ветерана війни та відповідні пільги, у тому числі стосовно пенсійного забезпечення. Нові норми набули чинності з 21 березня 2022*. Що вони передбачають?
1. Добровольці тероборони, які беруть участь у бойових діях, мають право на пільгове пенсійне забезпечення. Чоловіки зможуть виходити на пенсію достроково – у 55 років зі стажем не менше 25 років, жінки – у 50 років зі стажем не менше 20 років.
2. Добровольці тероборони можуть бути визнані учасниками бойових дій. А ті, хто здобув поранення, контузії, каліцтва або важкі захворювання, повʼязані з виконанням бойових завдань, можуть здобути статус особи з інвалідністю внаслідок війни. У такому разі їм буде встановлено підвищення до пенсії:
- для учасників бойових дій – 25% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
- для осіб з інвалідністю внаслідок війни – від 30% до 50% прожиткового мінімуму, залежно від групи інвалідності.
При цьому мінімальна пенсійна виплата становитиме для учасників бойових дій 210% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб; для осіб з інвалідністю внаслідок війни – від 360% до 650% прожиткового мінімуму.
Також зазначені статуси передбачають низку пільг, у тому числі – на оплату комунальних послуг.
3. Члени сімей загиблих або померлих добровольців тероборони здобудуть статус «сімʼї загиблих (померлих) захисників та захисниць». У разі загибелі добровольця тероборони його сімʼя також отримуватиме підвищену пенсію – у розмірі, передбаченому для членів сімʼї загиблих військовослужбовців.
*Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, які регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни і членами сімей загиблих захисників та захисниць України, і надання їм соціальних гарантій» №2121-ІХ від 21 березня 2022 року.