Новий механізм закріплено у наказі МОЗ України «Про забезпечення функціонування галузі охорони здоров’я» № 388 від 28 лютого 2022 року.
Так, якщо у пацієнта немає можливості отримати електронний рецепт на “доступні ліки”, він може отримати рецепт у паперовому вигляді. І що найголовніше – у будь-якого лікаря центрів первинної медичної допомоги, незалежно від того, з ким у пацієнта укладено декларацію.
Нагадаємо, що за програмою «Доступні ліки» пацієнти можуть отримати в аптеках безкоштовно або з невеликою доплатою препарати для лікування наступних захворювань:
- серцево-судинні захворювання;
- бронхіальна астма;
- діабет ІІ типу;
- цукровий та нецукровий діабет;
- розлади психіки та поведінки;
- Епілепсія.
Міністерство охорони здоров’я закликає українців при покупці ліків орієнтуватися на діючу речовину, а не на торговельну назву препарату. Це значно спростить доступ до ліків. Тим більше, що і в рецептах вказується саме речовина, що діє.
Запаси на складах є
На сьогоднішній день є деякі проблеми з роботою деяких аптек та доставкою ліків. Це пов’язано, по-перше, із проблемами логістики; а, по-друге, про те, що багато співробітників аптек і складів або виїхали зі своїх населених пунктів, або мобілізовані.
За словами першого заступника міністра охорони здоров’я Олександра Комариди, на складах в Україні та на митно-ліцензійних складах ліки є. Незабаром вони надійдуть до аптек. Запасів вистачить на 45-60 днів без нового завезення, тому панікувати та масово скуповувати ліки немає потреби. Чиновник наголосив, що про всі проблеми знають та вирішують їх.