18 лютого відзначаються 3 православні церковні свята: 5-й день митаря та фарисея, святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського та мучениці Агафії Панормської (Палермської) (у народі – Агафія Корівниця)
Пам’ять святої Агафії родом із міста Палермо (Сицилія). Постраждала за віру в Ісуса Христа за часів імператора Декії в III столітті.
Присвячений архієпископу Чернігівському Феодосію Полоницькому-Углицькому. Жив у XVII столітті. Церква прославила його у 1896 році.
Суцільний тиждень. Підготовка до суворого Великого Посту. Седмиця названа на честь біблійної притчі про митаря та фарисея.
У народі день мучениці Агафії Панормської (Палермської), присвячений вшануванням пам’яті святої Агафії, має безліч імен: Агафія-голодуха; Голіндуха; Агафія Скотниця; Агаша-корівниця; Коров’ятниці; Коров’яча смерть; Заступниця; Поминальниця та за традицією проводяться обряди із захисту худоби від пристріту та псування; відлякування злого духу – коров’ячої смерті.
Агафія народилася у християнській сім’ї у місті Панорм (Палермо). Коли за імператора Декії (249-251 рр.) почалися переслідування християн, дівчина вирішила прийняти мученицький вінець. Її краса зачарувала місцевого правителя Квінтіана. Він намагався переконати дівчину у вірі, спокусити розкішшю та ласками. Його спроби не мали успіху. Він розлютився і піддав Агафію жорстоким тортурам. Вона не впала духом і терпляче перенесла всі страждання. Померла у в’язниці 5 лютого 251 року. На місці її упокою християни збудували церкву.
Свята Агафія вважається захисницею від вогню. У 252 році на Сицилії, звідки вона була родом, почалося виверження вулкана Етна. Жителі молилися святою і ховалися одягом із її гробниці, як щитом від вогню. Виверження лави припинилося і не завдало шкоди людям. Про чудо, що відбулося, дізналися на острові Мальта. З того часу Агафія шанується як його покровителька.
Агафія вважалася захисницею від пожеж. Цього дня святили в церкві коровай. При пожежі шматки хліба кидали в поле, щоб відвести вогонь убік, або полум’я, щоб загасити його.
Також святу вважали заступницею худоби. Їй молилися на це свято, щоб вистачило кормів. Цього дня у хліві вішали обмазаний дьогтем лапоть, а на роги коровам – освячений хліб. Вважалося, що це відведе вроки, відмінок і мор.
Наші пращури помітили, якщо у цей день спекотний день, то в цей день буде спекотно. Щоб його відлякати, все село тричі опахували сохою з серпами, запаленими скіпами і кочергами. У соху обов’язково впрягали повівалку-вдову. Якщо на дорозі зустрічалася якась тварина, її безжально вбивали. Вважалося, що у ньому ховається дух смерті.
За церковним православним календарем 18 лютого відзначається 6 іменин: 3 чоловічі та 3 жіночі. Список іменин допоможе у виборі імені для хлопчика чи дівчинки, народжених у цей день.
18 лютого іменини відзначають
від римської родовою назвою Антоній, що походить від давньогрецького антао – “зустрічатися, стикатися”, “боротися”, “конкурувати” або антос – “квітка”
від давньогрецького макаріос – «благословенний», «блаженний», «щасливий»
від давньоєврейського імені Міхаель – «рівний, подібний до Бога», «випитаний у Бога»
варіант чоловічого імені Агапій (Агапіт), що походить від грецького агапе – «любов»
жіноча форма від Олександра, що походить від давньогрецького імені Олександрос: алекс – «захищати» і андрос – «чоловік», «людина»
від давньогрецького імені Басілісса – «цариця», «царська»
Законодавство та порядок регулювання дії законів постійно проходять трансформації: запроваджуються зміни, удосконалення. Як устежити за…
Яйця – популярний та улюблений багатьма продукт харчування. Але іноді можуть потрапити яйця із секретом.
Пенсійний фонд регулярно інформує українців про надбавки за вік. Але за законом таких виплат кілька,…
Хочете, щоб ваш сад радував вас пишним цвітінням і хорошим урожаєм? Обов'язково обріжте ці рослини…
Ще один рецепт смачної і ситної страви, яка стане вашою улюбленою під час посту й…
Уже зовсім скоро на українців чекає різка зміна погода. До яких саме умов варто готуватися…