У 2018 році споживачі газу в деяких областях стали отримувати платіжки з величезними сумами заборгованості – газовики нарахували їм доплату за «приведення обсягу палива до стандартних умов вимірювання» з грудня 2015 року. Саме у 2015 році набув чинності закон про ринок газу, який передбачав відповідну доплату.
Стандартними умовами постачання газу вважаються: температура повітря плюс 20 градусів та атмосферний тиск 760 мм ртутного стовпа. Але у зимовий період газ стискається, а влітку розширюється. І щоб привести обсяг палива у зазначені умови, показання лічильника множать на відповідний коефіцієнт, що коливається від 0,97 до 1,08, залежно від календарного місяця. Взимку використовуються підвищені коефіцієнти, за рахунок чого й оплата за газ вища, а влітку – навпаки.
Свого часу Національна комісія (НКРЕКУ) заборонила проводити донарахування за коефіцієнтом побутових споживачів, заявивши, що температурна різниця вже врахована у тарифах. Проте споживачі в судах опротестовували ці донарахування. А газовики подавали апеляції.
Рішення не на користь споживачів затвердив Верховний Суд у листопаді 2021 року – доплату за приведення до стандартних умов (температурні коефіцієнти) було визнано законною. Наразі облгази на законних підставах матимуть право стягнути борги.
Нагадуємо, що з 1 січня 2021 року «температурні коефіцієнти» включені до тарифу на розподіл газу, тобто – до абонплати.
Раніше ми писали, що Денис Шмигаль прояснив ситуацію з тарифами на комунальні послуги в Україні.