Над відродженням цих тварин працюють у Олешнику на Закарпатті, повідомляє SEEDS .
Найбільш складна ситуація у галузі спостерігалася у 90-ті роки. Тоді по всій Україні залишилося лише близько сотні тварин.
“Гастротуризм став виходом порятунку буйволів. Їхнє молоко втричі жирніше за коров’яче, але воно легко сприймається нашим організмом. Воно також дуже корисне, оскільки містить більше білків, кальцію, магнію, фосфору. Концентрація деяких мікроелементів у молоці буйволів перевищує показники коров’ячого молока у 5-6 разів”, – розповідає адміністратор буйволиної ферми Інна Левдар.
Зараз на фермі з унікального молока виробляють сметану, олію, згущене молоко і сири. При цьому тут пропонують туристам кілька видів сирів, як твердих, так і м’яких, наприклад, моцареллу.
На фермі в Олешнику утримують кілька десятків тварин. Майже всі доходи власники інвестують у розвиток господарства та нарощування поголів’я. Згодом господарі планують офіційно зареєструвати породу карпатського буйвола, що відкриє багато нових можливостей. Наприклад, можна буде виробляти молочну продукцію з унікальною географічною вказівкою.
До речі, це не єдине схоже господарство в Україні. Наприклад, у селі Климець у Львівській області діє господарство, де містять кіз, корів, буйволів, бджіл, варять сири, проводять екскурсії та дегустації. Тут утримують 30 буйволів.
Раніше ми розповідали, що на Закарпатье готовят сгущенку из буйволиного молока.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…