Хрещення в Болгарії частіше називають Йордановден, бо, згідно з біблійною легендою, цього дня у водах річки Йордан Іоанн Хреститель хрестив Ісуса Христа. У момент хрищення небо «відкривається» і Святий Дух сходить на Христа як голуба. Тому третя назва свята – Богоявлення.
Цього дня відбувається освячення води. Після служби у церкві священик кидає хрест у воду, а молоді люди кидаються за ним, щоб «врятувати» його.
Саме цей ритуал і відтворюється у Калофері. Молодіжна «дружина» з вечора готується до крижаного хоро, бо річка зазвичай уже затягнута льодом, і хрест доводиться діставати з холодної води.
Близько 6.30 ранку збираються учасники та глядачі цієї унікальної події.
Рівно о 7:45 підходить священик і дає сигнал на початок.
Але спочатку розбивається крига в річці.
У воду першими входять музиканти (гайді-волинки, барабани, кавали).
За ними – учасники хоро, одягнені у народні костюми з обов’язковим болгарським триколором у руках.
Десятки чоловіків у білосніжних сорочках та червоних поясах з піснею занурюються в Тунджу.
Місцевий священик кидає Хрещенський хрест у річку, і той, хто дістає його з-під води та льоду, традиційно передає наймолодшому учаснику чоловічого танцю. Це зазвичай дитина, яка сидить на плечах батька.
Дружина бризками води окропляє присутніх, і тут починається справжнє «крижане хоро» у студених водах Тунджі. Воно триває ще мінімум 10, іноді сягає 20 хвилин.
У танці беруть участь і маленькі діти на плечах батьків. Їх начебто причащають до традиції, щоб продовжити ритуал у майбутньому.
Фото: Асен Великов, Милен Цветанов.