У християнській церкві у II-IV століттях окреме свято Різдва не відзначалося. Було свято Богоявлення, що відзначалося 6 січня і було пов’язане з Хрещенням Господнім, а водночас присвячувалося і всім подіям Різдва. У IV столітті Різдво було виділене в окреме свято – 25 грудня. На теренах колишньої Російської імперії, зокрема і в Україні, після переходу 1918 року з юліанського на григоріанський календар православна церква почала відзначати свято 7 січня (тобто 25 грудня за старим стилем).
Різдвяний період починається з сорокаденного посту, який триває з 28 листопада до 6 січня. У цей час прийнято утримуватися від м’ясної їжі, читати молитви та проявляти милосердя.
Святкування Різдва розпочинається увечері 6 січня. З вечора 6-го, а в деяких монастирях уночі з 6-го на 7-ме, служиться всенощна відправа, а вранці 7-го Різдвяна літургія. За урочистий стіл люди сідають лише після сходження на небі першої зірки, що символізує Віфлеємську зірку. Служби під керівництвом головних осіб духовенства транслюються національним телебаченням.
Увечері 6 січня хрещеники носять своїм хрещеним батькам вечерю – кутю. У відповідь хрещені батьки дають їм ласощі, гроші, іграшки.
Збереглися і традиції колядування у ніч під Різдво. Хлопці та дівчата вбираються в народні костюми, ходять по дворах і домівках і співають колядки – обрядові пісні, які прославляють Христа, вшановують господарів дому і містять побажання родючості та здоров’я. Господарі щедро обдаровують їх грошима та ласощами. Головний атрибут колядників – зірка. Її виготовляють із кольорового паперу та стрічок, у центрі розміщують образ Божої Матері.
7 січня люди ходять у гості до друзів, родичів та вітають їх зі святом.
Увечері 6 січня, на Святвечір, господині ставлять на святковий стіл 12 пісних страв, які символізують 12 апостолів. Головною стравою є кутя, яку варять із цільних зерен рису або пшениці. До неї додають мед, горіхи, родзинки, курагу, мак. Традиційні різдвяні страви – запечена риба, овочеві салати, рагу, соління, голубці з грибами, пироги з овочевими та солодкими начинками, пиріжки. Головний напій на святковому столі – узвар або компот із сухофруктів та шипшини.
Люди, які дотримувалися сорокаденного посту, розпочинають розговіння вранці 7 січня. На столах з’являються м’ясні страви. Гостям наливають вино.
Раніше опубліковано: 6 січня: церковні православні свята
Джерело: my-calend
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…