Про це йдеться у меморандумі з МВФ.
“Ми розробимо відповідні інструменти для ТКЕ, щоб забезпечити стягнення платежів із домогосподарств (у тому числі за рахунок збільшення штрафів та спрощеного правозастосування)”, – йдеться у документі, опублікованому на офіційному сайті Мінфіну.
За словами експерта у сферах комунальних послуг Олега Попенка, зараз триває робота над тим, як стягнути борги, не звертаючись до суду.
– Оскільки суд – це дуже довго, і доки він триватиме, сума боргу може зростати, вони відключають споживача від послуги. І, само собою, людині нікуди дітися, вона змушена сплатити борг, а потім ще й вивалити чималу суму за підключення, – каже експерт.
Скільки зараз платять українці за борги?
В Україні розмір пені за борги з комунальних послуг становить лише 0,01% за кожен день. Таким чином, за рік можна отримати штраф у розмірі лише 3,6% від суми боргу. Спочатку парламентарі пропонували запровадити штраф у розмірі 0,1%. Але тоді під тиском громадськості норму зменшили.
Як результат, пеня в Україні менша, ніж комісія за оплату комуналки. Така норма до дисципліни не привела.
Що хочуть змінити в Україні?
У розвинених країнах ЄС боржникам не просто відключають комунальні послуги, а й одразу нараховують високі штрафи. Це стимулює споживачів вчасно оплачувати комуналку. Невдовзі такі норми зможуть запрацювати і в Україні.
Читайте також: