Статті

Старіти – не означає забувати про себе: гігієна літніх без помилок

Ключові тези:

  1. З віком гігієнічний догляд потребує коригування – шкіра стає тоншою і чутливішою, сповільнюється загоєння, знижується імунітет. Догляд має бути максимально делікатним та регулярним, щоб знизити ризик травм та інфекцій.
  2. Комплексний підхід до гігієни важливий – особливу увагу необхідно приділяти ротовій порожнині, шкірі тіла, інтимним зонам і стопам. Навіть зниження рухової активності — не привід відмовлятися від гігієни: важливо просити допомоги близьких чи соцпрацівників.
  3. Прості заходи – запорука здоров’я та комфорту – м’які рушники, теплий душ, натуральні доглядові засоби, зволоження та захист від сонця допоможуть зберегти здоров’я шкіри та загальне самопочуття.

З віком наш організм зазнає певних фізіологічних змін. З’являються обмеження у русі, змінюється гормональний фон, тож і правила догляду за собою необхідно коригувати. Як це робити правильно, з урахуванням вікових особливостей, розповідає лікарка-дерматовенеролог Ганна Обушна.

Гігієна людей старшого віку

– Гігієна у будь-якому віці має відчутний вплив на стан нашого здоров’я. Впродовж життя наше тіло змінюється, тож і догляд за собою або за старшими родичами має бути іншим,– зазначає лікарка-дерматовенеролог Ганна Обушна.– Якщо вам стає складно у силу різних причин доглядати за собою, це не привід махнути рукою на себе, на свою охайність та стан здоров’я. До проведення гігієнічних процедур за можливості залучайте рідних, друзів, соціальних працівників – не соромтеся просити у них допомоги.

Необхідно розуміти, що з віком шкірні покриви стають більш чутливими, тоншими, кровообіг сповільнюється, тому садна, порізи тощо загоюються довше. Окрім того, імунітет стає слабшим, а отже здатність організму опиратися бактеріям знижується, – розповідає лікарка. Тож наше завдання, в першу чергу, полягає у мінімізації ризику інфекції та травмування шкіри.

В чому особливості догляду?

Очищаємо ротову порожнину

  • З віком доглядати за ротовою порожниною потрібно навіть ретельніше, ніж замолоду, – зауважує Ганна Іванівна. Насамперед необхідно:
  • чистити зуби щодня за допомогою щітки не менше двох разів;
  • щодня користуватися зубною ниткою (вона очищає міжзубні проміжки);
  • раз на два місяці відвідувати стоматолога.

Щоб не травмувати ясна, зубна щітка повинна мати м’яку щетину, а ось яку зубну пасту вибрати, краще запитати у стоматолога. Не зайвим буде під час чищення зубів робити легкий масаж слизових оболонок, щоб стимулювати їх кровообіг.

Раніше ми писали, що красива посмішка та відмінне травлення залежать від зубних протезів: що важливо знати.

Догляд за тілом та волоссям

Найкраща процедура у зрілому віці для тіла – душ, а не ванна.

Після купання слід ретельно витирати шкіру рушником і наносити будь-які зволожуючі засоби (креми, лосьйони, спреї). Вода повинна бути кімнатної температури, надто холодна або гаряча буде шкіру лише подразнювати. Якщо немає надмірного забруднення, приймати душ повністю слід раз на 1-2 дні (це пов’язано зі зниженням активності потових залоз).

Зауважте, що туалет інтимних зон, вмивання та миття ніг мають бути обов’язковими раз на день. Грубою помилкою є використання під час або після купання різноманітних одеколонів або спиртів, вони надто подразнюють і пересушують шкіру.

Рушники мають бути м’якими, з натуральних тканин. Не забувайте мити голову, навіть якщо волосся не масне, адже шкіру голови необхідно періодично очищати. Регулярне миття сприяє нормалізації обмінних процесів, поліпшенню кровообігу, регуляції діяльності сальних залоз.

Під час перебування на вулиці наша шкіра також потребує особливого догляду. Необхідно відмовитися від тривалого перебування на сонці та носити захисний одяг і головні убори, щоб сонячні промені не потрапили на тіло (не варто відмовлятися від цих звичок навіть взимку). Обов’язково користуйтеся сонцезахисними кремами або спреями, підібрати які вам допоможе сімейний лікар або дерматолог.

Принципи інтимної гігієни

З віком слизові оболонки стають тоншими, пересихають. У результаті з’являються набряки, виразки, попрілість, які є джерелом різноманітних інфекцій. Аби інтимні зони не завдавали неприємностей, необхідно:

  • скоротити споживання прянощів і солі;
  • вживати достатню кількість води;
  • використовувати антисептичні серветки, прокладки;
  • користуватися (за необхідності) антисептичними присипками;
  • зволожувати проблемні зони за допомогою дитячого крему, ромашкової олії (після душу).

Пам’ятайте, головне завдання – не травмувати тканини під час водних процедур. Розвиток захворювань починається з появи мікротріщин і пошкодження шкіри.

Правила по догляду за ногами

З роками організм виробляє набагато менше колагену. Стопи починають лущитися, сохнути, стають більш сприятливими до механічних пошкоджень. Щоб цього уникнути, дотримуйтесь таких порад:

  • після прогулянок не забувайте оглядати ступні на предмет пошкоджень;
  • використовуйте теплу воду для миття ніг;
  • після миття ноги слід витирати рушником обережно і насухо, в жодному разі не треба їх розтирати;
  • ноги бажано мити щодня і наносити жирний крем.

***

– Намагайтеся уникати надмірного використання хімічних речовин під час догляду за шкірою, надавайте перевагу засобам з натуральними компонентами, – рекомендує Ганна Іванівна.

І пам’ятайте про головне – мінімум стресів, максимум – позитивних емоцій. Шкіра – це найбільший орган нашого організму.

Помірні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, раціональне збалансоване харчування і посмішка здатні значно покращити стан нашої шкіри.

Наші експерти

Ганна Обушна лікар-дерматовенеролог з багаторічним стажем, завідувачка дерматологічним відділенням КНП «Консультативно-діагностичний центр №29» в місті Одеса. Тривалий час консультує пацієнтів паліативного відділення щодо догляду за шкірою, зокрема, і у літньому віці.

Вас також можуть зацікавити новини:

Метки: гігієна люди старшого віку

Новое на сайте

  • Статті

Монолітний хвилястий полікарбонат Suntuf Bee Hive

Цей інноваційний продукт стане незамінним помічником у будівництві різноманітних споруд – від приватних навісів і…

15/07/2025 23:13
  • Новини

Погода в Україні на середу, 16 липня

16 липня очікується спека на півдні та сході, грози та зливи на заході.

15/07/2025 22:54
  • Новини

Магнітні бурі на середу, 16 липня 2025 року

Інформація про магнітні бурі важлива, оскільки вони можуть спричинити збої в роботі супутників, GPS, незначні…

15/07/2025 21:24
  • Статті

Як приготувати соковиту курячу грудку: секрет від кухаря

Цей рецепт варто взяти на озброєння всім, хто стежить за їжею. Мінімум зусиль — і…

15/07/2025 20:34
  • Статті

Таємниці ядерного вибуху на Харківщині: експеримент, про який замовчували

У липні 1972 року, всього за 100 кілометрів від Полтави, Радянський Союз провів секретний підземний…

15/07/2025 19:53
  • Новини

Половина українців не отримає виплат за зруйновані будинки: причина в одному документі

Держава обіцяє до 500 тисяч гривень за ремонт зруйнованого житла. Але, щоб їх отримати, потрібно…

15/07/2025 19:14