Статті

Як дожити до 90: що справді впливає на тривалість життя

В якій країні живуть найдовше?

У середині ХХ століття середня тривалість життя людини ледь досягала 50 років. Відтоді планета зробила велетенський не лише технологічний прорив, а й значний стрибок у показниках тривалості життя. Так, згідно з рейтингом «Тривалість життя населення світу»*, який був нещодавно опублікований, середня тривалість життя у світі постійно зростає. І в 2025 році вона становить уже 73 з половиною роки.

Примітно, що в кожному з періодів, які досліджувалися в цьому рейтингу, жінки живуть довше. Раніше цей розрив становив приблизно чотири роки. Тепер він сягає майже шести.

Дослідження охопило 201 країну. Лідерами стали Гонконг, Японія, Південна Корея, Французька Полінезія, Швейцарія, Австралія, Італія, Сінгапур, Іспанія. Середня тривалість життя у цих країнах становить від 84 до 86 років. При цьому гонконгські та японські жінки в середньому живуть понад 88 років.

Найнижчий рейтинг за тривалістю життя отримали Нігерія, Чад, Південний Судан, Центральноафриканська Республіка, Лесото, Сомалі. У цих країнах рідко доживають до 60 років. Середня тривалість життя на рівні 55 років.

Раніше ми розповідали про секрети довголіття: як звичайній людині дожити до 100 років.

Яка тривалість життя в Україні?

Україна в цьому рейтингу посіла 99 сходинку. Середня тривалість життя визначена на рівні 75 років. При цьому жінки в середньому живуть близько 80 років, а чоловіки – 70 років. Такий розрив у десяток років є традиційним для українців протягом останніх кількох десятиліть. До того він був меншим. У 1950 році, наприклад, середня тривалість життя жінок становила близько 64 роки, а чоловіків – 58.

Цікава тенденція щодо народжуваності. Демографи вивели загальний коефіцієнт народжуваності (ЗКН), який становить 2,1 на одну жінку. Тобто, це середня кількість дітей на жінку, необхідна для того, щоб кожне покоління відтворило себе. Коли цей показник знижується, це веде до скорочення корінного населення. У 2025 році в Україні на одну жінку припадає одна народжена дитина. Відтак коефіцієнт становить 1.

Чи можна вплинути на власне довголіття?

Існує безліч теорій про те, чому певні країни або народи мають високий показник середньої тривалості життя. Говорять і про генетичну спадковість, і про спосіб життя та харчування, про кліматичні особливості регіону. Але найголовніший чинник – інший. Про нього розповів доктор медичних наук Борис Маньковський.

– На жаль, тривалість життя більш за все залежить не тільки від медичної допомоги, а й від загального рівня соціально-економічного розвитку країни. Також ті країни, які лідери у списку, вони налагодили не тільки високий рівень життя, але і високий рівень ефективних гігієнічних заходів. Це стосується і питної води, і контролю харчування, і запобігання шкідливим звичкам, і зменшення смертності або травматизації на виробництві та в побуті. Усі ці фактори і призводять до того, що люди живуть довше,– пояснює експерт.

Він також прокоментував теорію, згідно з якою довше живуть люди країни, в раціоні яких переважають рибні страви.

– Ні, я не думаю. Звісно, особливості харчової поведінки мають значення, але все ж таки значно більшу роль відіграє соціально-економічний розвиток країн загалом, – наголосив Борис Маньковський.

Можемо зробити висновок, що людина самостійно може тільки частково вплинути на тривалість власного життя. Свою частину роботи в цій справі має зробити суспільство та держава в цілому.

– Ми можемо вплинути на власний спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок, контролювати вагу тіла та мати корисні фізичні навантаження. І дуже важливо слідкувати за своїм здоров’ям, намагатися виявити будь-які проблеми чи захворювання на максимально ранній стадії, – наголосив фахівець.

*Ресурс «Worldometer» («Волдометр») – «світовий лічильник», довідковий вебсайт, який містить лічильники та статистику в реальному часі за різними темами.

Наші експерти

Борис Маньковський – український науковець-ендокринолог, директор Інституту геронтології імені Д. Чеботарьова, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України.

Вас також можуть зацікавити новини:

Новое на сайте

  • Новини

Гороскоп на тиждень із 7 по 13 липня: світ змінює мову, і нам важливо навчитися говорити нею

Тиждень починається з важливої астрологічної події — інгресії Урана у знак Близнята. Цей момент можна…

06/07/2025 20:42
  • Новини

Смачний, корисний, освіжаючий десерт – найкраще, що можна придумати у спекотні літні дні

Хочете здивувати гостей чи просто побалувати себе чимось легким та смачним? Спробуйте десерт «Бульбашки» –…

06/07/2025 19:48
  • Статті

Чому важливо молитися святим: уроки православної традиції

У православній традиції святі посідають особливе місце – не як заміна Богу, а як наші…

06/07/2025 18:56
  • Новини

Закон, який може позбавити українців останнього житла: як працює система домогосподарств

Скандальний закон, ухвалений без особливої ​​уваги 2022 року, може коштувати українцям їхнього останнього майна. Новий…

06/07/2025 16:59
  • Новини

Якщо ви запідозрили інтернет-шахрайство: як подати заяву до кіберполіції

Інтернет-шахраї не дрімають: крадуть гроші з карток та видають себе за банківських працівників.

06/07/2025 15:56
  • Статті

SOS після сонця: 3 прості маски для спасіння шкіри

Сонце – радість, але й стрес для шкіри Навіть коротке перебування на сонці може залишити…

06/07/2025 14:27