У яких випадках варто турбуватися, пояснив лікар-дерматовенеролог вищої категорії Володимир Агафонов.
Що це за запалення?
Попрілість – це локальне запалення шкіри переважно неінфекційного характеру.
Здебільшого патологічні ділянки утворюються в природних складках шкіри: під пахвами, між сідницями, у паху, за вухами, під грудьми (у жінок), а також між пальцями рук і ніг. У групі ризику щодо виникнення попрілостей – немовлята, літні та огрядні люди, лежачі пацієнти, які мають багато шкірних складок і мало рухаються.
Попрілості можуть розвиватися дуже швидко – буквально за кілька годин. На початковому етапі вони просто спричиняють дискомфорт і обмежують рухову активність. Але якщо не вжити заходів щодо їх усунення, попрілості можуть спричинити ускладнення у вигляді різних інфекцій і шкірних захворювань.
Чому виникає патологія?
До найпоширеніших і відносно нешкідливих причин появи попрілостей належать:
- посилене потовиділення;
- підвищена жирність шкіри;
- наявність зайвої ваги;
- недостатня гігієна;
- життя у вологому та спекотному кліматі;
- носіння надто тісної білизни й одягу;
- алергічні реакції на засоби для догляду за шкірою або продукти харчування.
Ризик виникнення попрілостей підвищує наявність таких захворювань, як цукровий діабет, екзема, псоріаз, кишкова інфекція, кандидоз, геморой, свищі прямої кишки, енурез.
До додаткових факторів ризику можна віднести зловживання солодощами, дефіцит деяких вітамінів і мінералів, необхідних для здоров’я шкіри, зниження імунітету, самолікування антибіотиками.
Як проявляється?
На початковій стадії попрілості проявляються незначним почервонінням без порушення цілісності шкірного покриву, сильного свербіння та дискомфорту.
Надалі, якщо не вжити відповідних заходів, шкіра помітно червоніє, на ній з’являються мокнучі ушкоджені ділянки, людину турбують відчуття печіння, біль під час контакту запалення з одягом і гарячою водою. Можуть виникнути й невеликі нагноєння.
Важкий ступінь попрілості супроводжується формуванням на шкірних покривах виразок, тріщин, великих зон лущення та мокнуття, приєднанням інфекції. Така попрілість викликає сильний біль, свербіж, може стати хронічною і потребує серйозного лікування.
Коли потрібна допомога лікаря?
Якщо попрілість виникла зі зрозумілої причини та виявлена на початковій стадії, вирішити проблему можна самостійно за допомогою антисептика, захисного крему (наприклад, із цинком або пантентолом) і дитячої присипки.
Якщо ж запалення не минає кілька днів, супроводжується болем, свербінням і набряком, потрібно звернутися до лікаря.
Лікування залежить від стадії та причини запалення. За наявності інфекцій можуть бути призначені мазі та креми з антибіотиками, протигрибкові та антигістамінні засоби. Також застосовують антисептики, анестетики, захисні креми та гелі, що сприяють загоєнню і регенерації шкіри.
Як запобігти проблемі?
Щоб попередити появу попрілостей:
- носіть бавовняну білизну й вільний одяг із натуральних тканин;
- у спекотну погоду та після водних процедур використовуйте в проблемних зонах дитячу присипку;
- носіть бавовняні шкарпетки та взуття з дихаючих матеріалів (натуральна шкіра, текстиль);
- тримайте під контролем хронічні захворювання.
Наш консультант

Володимир Агафонов, лікар-дерматовенеролог вищої категорії, закінчив Дніпропетровський державний медичний університет у 1980 році, стаж роботи – понад 40 років. Спеціалізація: дерматологія, трихологія, дерматоонкологія.

Читайте також: