Чому воно виникає, кому загрожує найчастіше і як лікується, розповів ортопед-травматолог вищої категорії Юрій Шимон.
Синдром грушоподібного м’яза (СГМ) – це комплекс симптомів, що виникає при стисненні нервів (найчастіше уражається сідничний нерв) і судин у зоні грушоподібного м’яза. Для синдрому характерними є сильні больові відчуття або оніміння в сідницях, рідше – в паховій ділянці, попереку, задній частині стегна або гомілки.
Грушоподібний м’яз відповідає за рухи в тазостегновому суглобі, бере участь у підтримці стабільності корпусу та спини. При недостатній активації або, навпаки, перенапруженні грушоподібного м’яза тонус м’язових волокон може збільшуватися, у товщі м’язів виникає запальний процес, що призводить до набряку і компресії сідничного нерву.
Синдром часто маскується під інші захворювання і патологічні стани поперекового відділу хребта, таза та кульшового суглоба, тому діагноз рідко ставлять своєчасно. Водночас відсутність лікування може призвести до незворотних змін сідничного нерву, що проявляється болем, порушенням або збільшенням чутливості, м’язовою слабкістю.
У групі ризику щодо розвитку СГМ – спортсмени, офісні працівники, професійні водії, дачники. Жінки страждають від синдрому частіше за чоловіків.
Бувають первинне ураження грушоподібного м’яза (ушкоджувальний чинник діє безпосередньо на сам м’яз) та вторинне (коли ураження м’яза є наслідком іншого захворювання – наприклад, патологічного процесу в органах малого таза).
Фактори, які найчастіше провокують появу первинного ураження грушоподібного м’яза, це:
Синдром грушоподібного м’яза проявляється різноманітними клінічними симптомами, які можуть відрізнятися залежно від ступеня стиснення сідничного нерву та індивідуальних особливостей пацієнта.
Але основною скаргою при СГМ зазвичай є стійкий біль (може бути гострим, колючим, ниючим) у ділянці сідниць, що віддає в поперек, стегно або навіть коліно. Біль часто посилюється під час тривалого сидіння й ходьби, під час підйому сходами та зменшується в положенні лежачи, слабо реагує на знеболювальні ліки. Іноді біль має обмежений характер і виникає тільки в певних позах. Деякі пацієнти також відзначають порушення чутливості, печіння та оніміння в нижніх кінцівках.
Також синдром грушоподібного м’яза іноді може сприяти виникненню болю в шийному, грудному та поперековому відділах і провокувати шлунково-кишкові розлади та головний біль.
Діагноз часто ставиться на основі огляду, клінічної картини та спеціальних тестів. За необхідності призначають такі обстеження, як рентгенографія, КТ, МРТ, УЗД та електронейроміографія (для визначення провідності сідничного нерву на різних ділянках і точної локалізації місця компресії).
Лікування спрямоване на звільнення від здавлювання сідничного нерва, розслаблення грушоподібного м’яза й усунення болю. Для цього призначають знеболювальні та протизапальні препарати, міорелаксанти, діуретики для зменшення набряку, мануальну терапію та фізіотерапію, лікувальну фізкультуру. Іноді проводиться медикаментозна блокада. Може бути рекомендовано носіння ортопедичних устілок або корсета.
У разі вторинних форм синдрому терапія насамперед спрямована на усунення захворювання, яке спричинило патологічні зміни. Зрідка показано хірургічне втручання.
У період гострої фази синдрому слід виключити фізичні навантаження. Піднімання важких предметів або тривале положення сидячи можуть посилити больові відчуття і призвести до загострення симптомів.
Для профілактики СГМ рекомендується вчасно проліковувати захворювання хребта і органів малого таза.
Читайте також:
13 травня в Україні очікуються дощі у центральних, північних, більшості західний областей та на Харківщині.…
Яка буде погода на нашому світилі? Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня? Zrj.
Нерідко ми самі за собою помічаємо, як зводимо брови або стискуємо зуби при напруженій роботі…
Кухонні дошки сьогодні виготовляють з різних матеріалів. Як правильно доглядати за ними?
Іноді трапляється прикра ситуація: ви заздалегідь замовили святкування — наприклад, весілля або ювілей — а…
Спробуйте приготувати оладки із молодої капусти. Вони не лише смачні, а й надзвичайно легко та…