Ціни: які продукти подешевшають?
У травні на деякі товари ціни можуть знизитися. Зокрема, знизиться вартість яєць. Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль.
– Яєчна промисловість добре розвивається сьогодні. У лютому, наприклад, в Україні виробили трохи більше ніж 700 мільйонів яєць. Наприкінці березня – понад 900 мільйонів, тобто йде зростання продуктивності, – зауважив посадовець.
Економіст Олег Пендзин прогнозує, що ціни на продукти почнуть падати наприкінці травня. Йдеться про овочі, коли на заміну імпортним прийдуть тепличні українські. Молочна та м’ясна продукція, ймовірно, залишиться в тій самій ціновій категорії або подешевшає завдяки наявності кормів. Загалом, за словами експерта, влітку традиційно споживчий кошик дешевший, ніж взимку.
Цибуля, буряк, капуста, морква та картопля ростимуть у ціні, доки їм на зміну не прийдуть молоді овочі. Запаси продуктів борщового набору вичерпуються. Тому продавці на оптових ринках намагаються диктувати свої умови.
Аналітик аграрних ринків Олексій Тартаківський прогнозує, що в травні відпускна ціна цукру від заводів може зрости. Це, своєю чергою, призведе до подорожчання у роздрібній мережі. Водночас дані ресурсу Мінфіну свідчать, що середня вартість кілограму цукру у торгівельній мережі трималася протягом зими, а у квітні навіть трохи знизилася, до 33 гривень.
Комуналка: кому доведеться платити більше?
Тарифи на газ та електропостачання були встановили до 30 квітня. Тож ми побоювалися, що ціни на комунальні послуги зростуть у травні. Проте тарифи не змінилися.
Газ
Вартість кубометра газу залишилася стабільною в усіх постачальників до 31 жовтня 2025 року. Таким чином «Нафтогаз України» подовжив дію тарифного плану «Фіксований» з ціною 7,96 гривні за один кубометр. Вартість розподілу газу також не зміниться.
Світло
Після закінчення опалювального сезону продовжить діяти також чинний тариф на електроенергію. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Населення платитиме 4,32 гривні за кіловат-годину.
30 квітня закінчується дія пільгового тарифу на електропостачання для споживачів, які використовують електроопалювальні установки. При споживанні до двох тисяч кіловат-годин вони сплачували за електроенергію 2,64 гривні за кіловат-годину протягом опалювального сезону. З 1 травня ціна становитиме 4,32 гривні.
Заощадити на оплаті надалі можуть власники двозонних лічильників. Для них у нічні години діє вдвічі дешевший тариф – 2,16 гривні за кіловат-годину.
Субсидії: кому треба звернутися до ПФУ
Після закінчення опалювального періоду починають діяти так звані літні субсидії (призначаються на період без опалення): з 1 травня до 30 вересня. Як повідомляє Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, для більшості споживачів нічого не зміниться: розмір субсидії їм перерахують автоматично.
«Водночас якщо змінилися відомості про майновий стан або склад домогосподарства, необхідно протягом 30 днів повідомити про це Пенсійний фонд України», – нагадують у відомстві.
Звернутися із заявою про призначення субсидії на неопалювальний період потрібно, якщо:
-
ви орендуєте житло, за яке сплачуєте житлово-комунальні послуги;
-
до складу домогосподарства входять внутрішньо переміщені особи;
-
кількість тих, хто фактично проживає в житловому приміщенні, менша, ніж кількість зареєстрованих у ньому;
-
ваше домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу;
-
на опалювальний період субсидію було призначено в розмірі 0,0 гривні.
Подати документи до ПФУ можна:
- особисто в сервісному центрі ПФУ;
- через портал електронних послуг («Заява на житлову субсидію чи пільгу») або мобільний застосунок ПФУ;
- через портал Дія («Заява на субсидію»);
- у центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- через уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
Якщо подати документи до кінця червня, субсидія нараховуватиметься з початку неопалювального періоду.
ОСВІТА: стипендії курсантам збільшать
В Україні підвищать стипендії курсантам військових навчальних закладів. Як повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, щомісячна виплата становитиме 8 тисяч гривень. На останньому випускному курсі відмінникам платитимуть стипендію 20 тисяч гривень. Таку ж суму виплачуватимуть курсантам під час проходження практики. Відповідна постанова набула чинності з 1 березня 2025 року.
На думку заступника міністра оборони Сергія Мельника, підвищення грошового забезпечення має стимулювати молодь до навчання у вищих військових навчальних закладах, щоб молоді люди продовжили військову службу в ЗСУ або інших підрозділах Сил оборони.
За інформацією Міністерства оборони, досі курсанти отримували грошове забезпечення в розмірі від 2 880 гривень до 3 145 гривень.
Що варто знати водіям?
В Україні з 1 травня почнуть продавати бензин, змішаний зі спиртом (біоетанолом). Це передбачено євроінтеграційним законом про обов’язкове використання біопалива або його компонентів для транспорту.
Біоетанол – це етиловий спирт, що виробляється з рослинної сировини: кукурудзи або цукрового буряка. З травня на всіх автозаправках бензин міститиме 5% такого спирту. Такий бензин маркуватимуть як Е5. Виняток становитимуть бензини із октановим числом 98 і вище, а також паливо для Міноборони та Держрезерву.
Використання біоетанолу зменшить обсяг шкідливих викидів і покращить екологічну ситуацію. У країнах Європейського Союзу частка біоетанолу в бензині становить 10%.
Експерти переконують, що використання бензину з біоетанолом не несе суттєвих ризиків для справного автомобіля. Проте таке пальне вимагає більш ретельного підходу до його зберігання на АЗС. Через хімічні особливості воно потребує ідеально чистих ємностей. Ті компанії, які раніше працювали з європейським бензином, готові до цього. Ймовірно, деякі водії вже заправляли свої автомобілі пальним з біоетанолом і навіть не знали про це.
Очікується, що нововведення не вплине на ціну бензину або вплине неістотно. Можливе подорожчання на 1 гривню.
Читайте також: