Що успадковують діти від батька, а що від матері
Генетики нині знають відповіді на більшість питань, але досі не перестають дивуватися виняткам із правил. Природа залишається загадкою.
– Наслідування дитиною генів відбувається напряму від батьків. У нас з вами 46 хромосом. Сперматозоїди несуть в собі 23 хромосоми, так само, як і яйцеклітини. Тож при зустрічі вони звиваються і утворюють зиготу із набором хромосом, знов-таки 46 штук. Так само свої 23 пари хромосом наші батьки на 50% успадкували від своєї матері та 50% – від свого батька, тобто від наших бабусь та дідусів. І так відбувається процес створення кожної людини на планеті, – нагадує інформацію зі шкільних підручників генетик Олександр Коляда.
Стать дитини
Попри те, що за народними традиціями деяких національностей зазвичай звинувачували жінку, що вона не народила хлопчика-спадкоємця, та від матері це не залежить. Стать визначає батько. Адже від мами дитина отримує завжди Х-хромосому, а від тата може отримати Y-хромосому, тоді народиться хлопчик, або Х-хромосому – народиться дівчинка. Статистика свідчить: якщо у сім’ї батька було багато хлопчиків, то ймовірність народження дитини чоловічої статі зростає.
Цікаво те, що в Y-хромосомі міститься менше генів, і частина з них буде відповідати за суто чоловічі фізіологічні особливості. Тому сини частіше схожі на матір, адже отримають більше від її геному. А от зовнішність дівчинки передбачити важче.
Домінантні гени
Розглядаючи сімейні альбоми, можна помітити певні закономірності. Дуже темне, руде або, навпаки, світле волосся у всіх родичів і предків. Особлива форма носа або вилиць, пухкі губи, масивне чи роздвоєне підборіддя, ямочки на щоках тощо. Будь-яка риса може бути домінантною, якщо вона прослідковується у кількох поколінь родичів. Існує велика ймовірність, що таку особливість успадкують діти і навіть онуки.
– На рівні цілого геному, в середньому, дитина отримує 50% генетичного матеріалу від кожного з батьків. Але на рівні окремих генів або хромосом це співвідношення може відрізнятися. Це не означає, що всі ознаки будуть проявлятися 50 на 50. Адже існують домінантні і рецесивні гени. Домінантні, як правило, «перемагають» і визначають зовнішній вигляд дитини. Наприклад, якщо у одного з батьків темні очі, а в іншого світлі, то швидше за все, дитина буде темноокою, оскільки темний колір очей, як правило, є домінантним. Чому ми такі різні, якщо всі отримуємо приблизно однакову кількість генів? Річ в тому, що комбінації генів, які передаються від батьків до дітей, є практично безмежними. Завдяки випадковому розподілу хромосом і мутаціям кожна людина має унікальний генетичний код, – пояснює генетик Олександр Коляда.
Колір очей
Існує схема, за якою можна визначити відсоткову ймовірність, якого кольору будуть очі у майбутньої дитини. Коричневий або карий колір є домінантною ознакою, як і ямочки на щоках. Якщо один із батьків має такі очі, то дуже ймовірно, що цей колір передасть дитині. Проте у двох батьків із зеленими очима ймовірність народження дитини з таким самим кольором складає лише 75%. А у пари блакитнооких батьків – 99% на те, що й дитина матиме такий колір очей. Але є нюанс. Можуть спрацювати гени бабусь, дідусів або навіть давніших предків. Завжди є певний відсоток ймовірності, що дитина успадкує колір очей, який є у родинному геномі. Тож навіть у кароокої пари народжуються діти зі світлими очима.
За словами Олександра Коляди, колір очей – це, грубо кажучи, пігмент, який відкладається на райдужці ока.
– У випадку темних очей пігменту багато і він темний. Якщо очі зелені, то пігменту мало, і він якогось помаранчевого відтінку. А якщо очі блакитні, то пігменту майже немає. Блакитний колір виникає через просвіт колагену у райдужці ока. Це як небо, яке здається блакитним через розсіювання світла, – пояснює генетик.
Волосся
Кучерява форма волосся також є домінантною ознакою. Але найчастіше, щоб дитина її повторила, необхідно, аби кучері мали обоє батьків. Якщо ж вони є лише в одного, то зачіска в дитини буде хвилястою. У пари з рівним волоссям народжуються діти також без кучерів і хвиль. Проте певний відсоток нащадків можуть успадкувати форму і навіть колір волосся від давніших предків.
Інтелект
Хлопчики успадковують від матері не тільки зовнішність. Інтелект синів також залежить від її когнітивних здібностей. Все тому, що за це відповідають Х-хромосоми. Тож у випадку синів батькові гени мало впливають на інтелект. А от розумові здібності дочок можуть формуватися від генів і батька, і матері. Проте це лише основа. Адже спадкова складова інтелекту складає тільки 40-50%. Решта – навчання і робота над собою.
Тип фігури
Міфи про «товсті кістки» – не зовсім міфи. Адже тип тілобудови на 40% обумовлений генетикою. При цьому ожиріння підвищує цей вплив до 75-80%. Додайте до цього харчові звички у сім’ї і матимете вкрай високий відсоток подібності фігури дітей до батьківських. А якщо один з батьків худий, а інший має надлишкову вагу тіла? Попри те, що ці гени передаються від обох батьків, дитина найімовірніше матиме зайву вагу. Все тому, що ген стрункості слабший.
Цікаво, що на вагу новонародженого впливає тільки мама. Тому «дітей-богатирів» народжують переважно мами із надлишковою вагою.
Зріст
У високих чоловіків нащадки мають високий шанс вирости високими. Тут визначальними є гени батька. Причому старші діти матимуть вищий зріст, аніж їхні молодші брати і сестри.
Для визначення зросту сина треба скласти зріст батьків і до суми додати 13 сантиметрів. Потім це число розділіть на два. Ймовірно, юнак у дорослому віці матиме такий зріст. Для дівчинки ця формула працює по-іншому. Від суми зросту батька і матері слід відняти 13 сантиметрів і це число поділити на два.
***
Такі дані не є істиною в останній інстанції. Це лише один зі способів прослідкувати, як працюють закони генетики. Проте не слід забувати, що у кожному конкретному випадку «спрацювати» може зовсім неочікуваний ген.
Читайте також: