Статті

Вранці болять та опухають суглоби: можливий ревматоїдний артрит – як його попередити

Чим небезпечне це захворювання та якими методами його лікують, розповіла ревматолог вищої категорії Наталія Герасименко.

Як розвивається захворювання?

– Ревматоїдний артрит – це хронічне аутоімунне захворювання нез’ясованої природи. Запальний процес часто починається з дрібних суглобів рук і зап’ясть, має симетричний характер і обмежує повсякденну рухову активність. Згодом симптоми можуть охоплювати й інші суглоби, зокрема колінні, ліктьові та плечові. Крім ураження суглобів, ревматоїдний артрит може спричинити патологічні зміни в очах, шкірі, легенях, серці та нервовій системі.

Ревматоїдний артрит проявляється у хворих по-різному. У деяких випадках пошкодження суглобів розвивається поступово, протягом кількох років. Але іноді артрит прогресує стрімко, без тривалих періодів ремісії.

Що може викликати запалення?

Точна причина виникнення ревматоїдного артриту невідома, але припускають, що захворювання виникає внаслідок комбінації зовнішніх і внутрішніх чинників. Основну роль відіграють спадкова схильність і наявність хронічних інфекцій в організмі у стадії загострення.

До додаткових факторів, здатних викликати аутоімунну реакцію організму і вплив на тканини суглобів, відносять паління, ожиріння, несприятливе екологічне середовище, стрес і сильні емоційні потрясіння, інтоксикацію, надмірну дію сонячного випромінювання, системні переохолодження, сильну перевтому і важкі фізичні навантаження. Також може відіграти роль гормональна перебудова організму та прийом деяких медикаментів.

Як проявляється артрит?

Оскільки ревматоїдний артрит – хронічне захворювання, його симптоми можуть з’являтися і зникати. У деяких хворих відзначаються тривалі періоди ремісії, під час яких симптоматика артриту може бути мінімальною або взагалі відсутньою. У інших же пацієнтів прояви хвороби бувають постійними протягом місяців.

Найпоширенішими симптомами ревматоїдного артриту вважаються:

  • хронічний біль;
  • тугорухливість (особливо вранці);
  • болючість;
  • відчуття жару та набряклість у ділянці суглобів.

Супутніми ознаками хвороби можуть бути підвищена стомлюваність, загальна слабкість, порушення апетиту, зниження ваги, депресивні розлади.

На пізніх стадіях захворювання відбувається деформація суглобів і людина втрачає можливість нормально рухатися і самостійно обслуговувати себе.

Яке лікування призначать?

Запідозрити наявність ревматоїдного артриту може як сам пацієнт, так і його сімейний лікар, але поставити точний діагноз і обрати коректну терапію здатний тільки ревматолог. Для діагностики артриту зазвичай призначають діагнози крові, рентгенографію, МРТ, КТ і УЗД уражених суглобів. Також лікар перевіряє наявність характерних критеріїв, як-от наявність ранкової скутості суглобів протягом щонайменше однієї години, набряклості в ділянці зап’ясть і пальців рук, симетричності уражень суглобів тощо.

Терапія артриту має бути комплексною: необхідно впливати як на суглоб, так і на організм загалом. Основні методи лікування – це:

  • медикаменти (хондропротектори, знеболювальні та протизапальні препарати, кортикостероїди);

  • фізіопроцедури (електрофорез, фонофорез, озонотерапія, магнітотерапія);

  • лікувальна фізкультура,

які допомагають зменшити запальний процес і збільшити рухливість суглобів.

Допоможуть імбир та селера

Але багато що залежить і від способу життя пацієнта, зокрема, важливим є дотримання дієти з виключенням продуктів, що провокують біль і набряк суглоба. До них належать помідори, баклажани, перець, цибуля, цукор, кава, свинина, цитрусові, кукурудза, гострі спеції, вино, пиво, консерви.

Раніше ми писали, які фрукти захистять суглоби від артриту.

Водночас хворим на артрит корисні імбир, селера, чорниця, часник, фіточай із листя чорної смородини.

Як запобігти ускладненням?

Щоб запобігти розвитку ревматоїдного артриту або його ускладненням, рекомендується щодня робити спеціальні вправи для зміцнення м’язів навколо суглобів у положенні лежачи або сидячи: згинання-розгинання ніг, «велосипед» тощо. Це дає змогу зберегти нормальну рухливість суглоба і поліпшити кровообіг у кінцівках.

Вас також можуть зацікавити новини:

Метки: артрит ревматизм стави

Новое на сайте

  • Статті

Чи вдасться зменшити зморшки на обличчі без відвідин косметичних салонів?

З віком шкіра втрачає пружність, і зморшки стають помітнішими – особливо на лобі, навколо очей…

06/05/2025 20:49
  • Статті

Вітамін С: найкращий помічник для підтримки судин та імунітету – до чого приводить його нестача

Багато хто вважає, що вітамін С потрібен лише для імунітету, але з віком його роль…

06/05/2025 19:40
  • Статті

Від апостола Петра до Франциска: історія Пап у фактах

Отже, 21 квітня у 88-річному віці помер римський Папа Франциск, який перебував на папському престолі…

06/05/2025 18:58
  • Статті

Як узаконити будинок без документів

У селах і на околицях міст нерідко можна зустріти будинки, в яких люди проживають десятки…

06/05/2025 17:57
  • Новини

Вівсяні кекси: як зі звичайної вівсянки приготувати приголомшливі ласощі

Доступна недорога вівсянка гарна не тільки в кашах. З вівсянки можна робити чудову випічку.

06/05/2025 17:39
  • Статті

Майже 900 гривень до пенсії: кому належиться доплата такого розміру

Деякі категорії пенсіонерів мають право на доплату до пенсії майже 900 гривень. Це державна соціальна…

06/05/2025 17:36