Запитання читача:
– Нещодавно виявилося, що в мене тиск – 149 на 99, хоч я ніяк його не відчуваю. Лікар сказав, що це мій робочий тиск, але його все одно треба знижувати. Чи це так? У брата був 190, і коли він знизився, то він днів п’ять погано почувався, нічого не міг робити.
Відповідає кардіолог Ярослав Клебан:
– Лікар має рацію, крім одного моменту. Ми давно відмовилися від терміну «робочий тиск».
Коли приходить людина, яка має на тонометрі верхню цифру 190, а її нічого не турбує, то можна з упевненістю сказати, що хвороба давня.
Можливо, спочатку боліла голова, але людина пила знеболювальне і вважала, що все гаразд. Поступово організм адаптувався до високого тиску.
Ось чому пацієнт, який починає пити таблетки, що знижують тиск, нерідко почувається погано: виникають запаморочення, млявість, погіршується працездатність – організм «бунтує». Припиняє прийом ліків – тиск піднімається і хворий оживає.
Організм перебудовується
Ми пояснюємо пацієнтам: погано лише у перші 10-15 днів, а потім організм перебудовується. Найчастіше перший етап лікування при великих цифрах проводимо у стаціонарі. Знижуємо тиск поступово: при цифрах 180-200 у першу добу-дві збиваємо всього на 40 міліметрів ртутного стовпа. Якщо падає нижче, робимо корекцію. Навіть у палатах інтенсивної терапії лікарі не поспішають різко знижувати тиск – максимум до 160, щоб на цьому фоні не виник ішемічний інсульт.
Зв’язок інсульту з тиском доведено
Зв’язок інсульту з тиском переконливо доведено. Що вищий рівень, то більшою є ймовірність зазнати мозкового удару. Припустімо, у людини нормальний тиск. Але через емоційне або фізичне навантаження її рівень підскочить до 160-180. А якщо спочатку вже було 160, то перевищить 200, наражаючи судини на ризик.
Вас також можуть зацікавити новини: