Середа, 19 Лютого, 2025
ГоловнаЗдоров'яЧому ми віримо в ліки, які не лікують

Чому ми віримо в ліки, які не лікують

Этот материал также доступен на русском языке
Кожен із нас чув слово «плацебо». Але чи всі достеменно знають його значення? Можливо, ви навіть відчували ефект плацебо на собі?

Чого у нього більше: позитивного впливу чи негативних чинників на організм? Спробуємо розібратися.

Що таке ефект плацебо?

Слово «плацебо» походить з латинської мови і має значення «я сподобаюся». Американське товариство з лікування болю визначає плацебо як «будь-які несправжні ліки або процедура без будь-якої відомої терапевтичної цінності».

Лікар-психіатр і невролог Давид Щербина пояснює ефект плацебо так:

– Це коли людина починає відчувати покращення стану після прийому «ліків», які насправді ніякими ліками не є, а містять лише цукор або інший нейтральний засіб. Але людина думає, що приймає справжні ліки. Віра лікує.

Він додає, що яскрава та розмальована коробочка ліків з рекламними лозунгами може викликати більше довіри, аніж біла коробка без зайвої реклами. До речі, у багатьох західних країнах заборонена реклама ліків.

За словами Давида Щербини, тип захворювання також впливає на вірогідність плацебо.

– Людина, яка страждає на депресію або тривогу, буде мати вищий шанс ефекту плацебо, аніж та, хто страждає на онкологічну хворобу. Хоча і остання може мати суб’єктивне, короткочасне покращення, якщо сильно повірить в лікування, – каже лікар.

Це підтверджує німецьке дослідження на основі клінічних випробувань. Частині людей з психічними розладами в рамках експерименту замість справжніх ліків давали пігулки з крейди. Покращення самопочуття відзначили хворі на депресивні та тривожні розлади. У них спрацювала віра в ефективність лікування. Найменш позитивний ефект плацебо був у пацієнтів з обсесивно-компульсивним розладом та шизофренією.

Зцілюють ліки чи віра в них?

Але користь плацебо насправді не в самонавіюванні. Цей ефект використовується в клінічних випробуваннях для перевірки ефективності лікування. Частина людей, які беруть участь в експерименті, отримує препарат, який випробовують, а інші – фальшивку. Науковці порівнюють результати двох груп і роблять відповідні висновки. Щоправда, при цьому залишається відкритим питання етичності таких дослідів.

Саме завдяки ефекту плацебо чимало недієвих препаратів, без підтвердженої ефективності, стають популярними серед людей, які покладають значні надії на дорогі і красиво оформленні ліки.

Типовий ефект плацебо описала користувачка «Фейсбуку» Марія. Вона поділилася випадком із життя жінки старшого віку. Протягом тижня через погане самопочуття з симптомами грипу жінка приймала жарознижувальний препарат, користувалася судинозвужувальними краплями для носа, пила багато рідини та дотримувалася постільного режиму. Вирішивши, що такого лікування їй замало, прийняла пакетик «Смекти». Як виявилося, прострочений. Вона була переконана, що це – ліки від застуди. Як не дивно – почуватися стала краще. Пояснює це чудодійним впливом на її застуду препарату, який насправді призначений для травного тракту.

Ноцебо: відчуваємо те, чого боїмося

У медицині існує також протилежний до плацебо термін – ноцебо. Про нього говорять рідше, але це поняття, як і сам ефект, також заслуговує на увагу. У перекладі з латинської означає «я завдам шкоди». Тобто йдеться про негативні очікування, які збільшують ризик негативного впливу лікування.

Простий приклад: якщо уважно прочитати в інструкції про можливі побічні дії препарату перед його прийомом, то є велика ймовірність їх відчути. Таким чином пацієнти, які в рамках експериментів приймають, наприклад, крейдяні таблетки замість ліків, відчувають їх негативний вплив.

В медичній літературі описано ряд прикладів, коли частина людей навіть залишала дослідження, адже не могла переносити фізично такого «лікування». Коли людей попереджали, що від препаратів, які тестують, може боліти голова, виникати нудота, з’являтися неприємні відчуття у кінцівках, то навіть при прийомі «пустишок» чимало учасників експерименту це відчували.

Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні