Статті

Просто зимова нудьга чи серйозний розлад здоров’я: як розібратися

Чим відрізняється зимова депресія від просто поганого настрою, пояснив лікар-психіатр Ігор Шибко.

Що таке сезонний афективний розлад?

Тип депресії, що виникає у певну пору року, зазвичай восени або взимку, називається сезонним афективним розладом (САР). Ця проблема досить поширена – у деяких країнах на САР страждають до 20 відсотків населення. У той же час реальну статистику назвати важко, оскільки багато людей із сезонним розладом настрою не звертаються до фахівців.

Точна причина розвитку таких депресивних епізодів залишається невідомою, але вважається, що вона пов’язана зі зменшенням кількості сонячного світла в зимові місяці, що порушує біологічний годинник організму. Також важливу роль відіграє збільшення вироблення мелатоніну (так званого гормону сну) та зниження рівня серотоніну (хімічної речовини мозку, що відповідає за гарний настрій) у зимовий період.

Додатковими факторами ризику, що сприяють виникненню САР, є спадковість, високий рівень стресу, проживання в холодному кліматі та наявність в анамнезі важкої депресії або біполярного розладу. Крім того, жінки страждають на сезонний розлад набагато частіше за чоловіків.

У літній період при достатньому рівні природної інсоляції симптоми зазвичай повністю зникають.

На що звертати увагу?

Симптоми САР можуть змінюватися від легких до тяжких. До основних проявів розладу належать постійний поганий настрій та безпричинний смуток, хронічна втома та нестача енергії, втрата інтересу до звичних занять та хобі, млявість, сонливість або порушення сну. Також людину можуть турбувати почуття тривоги та провини, відчуття власної нікчемності, зниження концентрації уваги, труднощі у прийнятті рішень, головні та м’язові болі.

Однією з характерних ознак САР вважається й надмірне підвищення апетиту (регулярне переїдання, потяг до жирів і вуглеводів) і, як наслідок, збільшення ваги.

В ускладнених випадках розлад може супроводжуватися суїцидальними думками і навіть спробами самогубства.

Коли звертатися до лікаря?

Якщо у вас в осінньо-зимовий період регулярно з’являються симптоми САР, які суттєво впливають на ваше життя і спостерігаються щодня протягом двох тижнів і довше, рекомендується звернутися по допомогу до фахівця. Психіатр, психотерапевт або психолог проведуть діагностику і призначать необхідне лікування.

Лікування САР зазвичай включає психотерапевтичні методики, що допомагають розібратися в емоційних причинах розладу та виробити стратегії для управління настроєм, а також світлотерапію (використання спеціальних яскравих ламп).

Якщо ці методи виявляються неефективними, лікар може призначити антидепресанти або інші препарати, які допомагають упоратися із симптомами САР. Також рекомендується прийом вітамінів.

Як допомогти собі?

Під час лікування важливо відкоригувати спосіб життя: збільшити фізичну активність і час перебування на свіжому повітрі (особливо в сонячну погоду), налагодити режим сну та оздоровити раціон, включивши в нього продукти, багаті на вітаміни В, Д і С. Крім того, рекомендується уникати соціальної ізоляції, регулярно спілкуючись із родичами, друзями або просто приємними вам людьми.

Також важливо освоїти методики управління стресом та взяти під контроль хронічні захворювання.

Сезонний афективний розлад відкрили 40 років тому в США

САР (сезонний афективний розлад) – відносно «молоде» захворювання. У самостійний синдром його вперше виділив американський психіатр Норманн Розенталь 1984 року. Лікар помітив схожість скарг та симптомів у частини своїх пацієнтів, які зверталися до нього по допомогу пізньої осені та взимку, і описав прояви депресії з сезонним характером. Паралельно з Розенталем ще один американський психіатр Альфред Леві пов’язав появу сезонного розладу настрою з дефіцитом сонячного світла.

САР буває і влітку

Хоча в основному зустрічається зимовий САР, деякі люди відчувають розлад настрою влітку – через надлишок сонця. Прояви літньої депресії можуть включати безсоння, зниження апетиту, втрату ваги, збудження та занепокоєння. До загальних симптомів зимового та літнього розладу належать дратівливість (що влітку нерідко переходить в агресивну поведінку) та прагнення соціальної ізоляції.

Вас також можуть зацікавити новини:

Метки: депресія небезпека

Новое на сайте

  • Новини

Магнітні бурі на вівторок, 4 лютого 2025 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?

03/02/2025 21:24
  • Статті

Як зміцнити імунітет: готуємо вітамінний напій з ароматних трав

Наприкінці зими багато хто відчуває слабкість та втому. Такі симптоми можуть свідчити про ослаблення імунітету.…

03/02/2025 20:37
  • Статті

Що таке фасилітація і навіщо вона потрібна

Фасилітація — це не просто модне слово з управлінських книг чи тренінгів. Це реальний інструмент,…

03/02/2025 20:08
  • Новини

Секрети чистоти на кухні: чим відмити пластикові контейнери для їжі

Ваші пластикові контейнери стали тьмяними та мають запах? Не поспішайте викидати їх! Відкрийте для себе…

03/02/2025 19:33
  • Новини

Рулетики із омлету з сиром: ідеальний сніданок для всієї родини.

Простий і смачний рецепт рулетиків із омлету з сиром ідеально підійде для сніданку чи перекушування.…

03/02/2025 17:49
  • Статті

Відмова у субсидії на комунальні послуги: що робити і куди звертатися

Відмова у субсидії - неприємність, з якою можна впоратися. Дізнайтеся, як правильно оскаржити рішення та…

03/02/2025 16:54