Питання читачки:
— Мій брат (йому 58 років) серед ночі прокинувся від гострого болю у коліні. На УЗД виявили кісту Бейкера, але лікар сказав, що вона не лікується.
Відповідає ортопед Юрій Ейтутіс:
– Чому не лікується? Кіста Бейкера (названа так на прізвище лікаря, який її описав) дуже часто виникає у пацієнтів, які страждають на артроз — старіння суглобового хряща.
У суглобі утворюється запальна рідина, якій треба кудись подітися. У передньому відділі суглоба щільні зв’язки, м’язи, надколінок, тому рідина йде назад, розтягуючи тонку капсулу, поки не утворюється грижове випинання.
Через відсутність відтоку рідина густіє, як гель, збільшується в обсязі, може здавлювати судини та нерви, що проходять у підколінній ділянці.
Хворі часто скаржаться, що не можуть зігнути або розігнути ногу. Це через те, що суглоб блокується частиною меніска, що відірвалася, вона, потрапляючи в невластиве їй місце, викликає гострий біль при згинанні або розгинанні.
Якщо кіста росте, болить, заважає рухатися, її потрібно видаляти. Раніше робили відкритий розріз. Сьогодні часто операцію проводять у два етапи. Спочатку за допомогою артроскопії (маніпуляцій через маленькі проколи) «ремонтують» суглоб, в якому є пошкодження хряща, меніска, зв’язки, а потім видаляють кісту.
Це можна зробити щадним способом, ввівши інструменти через проколи і, як бритвою, зрізати кісту. Але іноді після таких операцій буває рецидив. Тому оперують і відкритим способом, ушиваючи ворота для виходу рідини.
Читайте також: