Чому вони виникають і чи вважаються патологією, пояснив лікар-дерматовенеролог вищої категорії Володимир Агафонов.
Гранули Фордайса – це маленькі безболісні вузлики світло-жовтого або білого кольору, на перший погляд вони схожі на дрібні прищики. Але насправді це гіперплазовані сальні залози, які найчастіше локалізуються на слизових оболонках порожнини рота, на губах, у паху, на ореолах сосків, іноді – у пахвових зонах.
Більшість дерматологів не вважають їх появу захворюванням, оскільки утворення доброякісні, безсимптомні та незаразні. Скоріше, це фізіологічна особливість людини, яка не загрожує здоров’ю і є лише косметичним дефектом.
Вперше подібні зміни сальних залоз були описані американським дерматологом Джоном Фордайсом ще наприкінці 19 століття і отримали на честь нього свою назву.
Точних причин виникнення гранул Фордайса досі не виявлено. Але до найімовірніших причин, що провокують збільшення сальних залоз, належать:
Гранули Фордайса проявляються у вигляді маленьких (1-2 міліметри) опуклих світлих цяток або папул (дрібних вузликів) жовтувато-білого кольору, найчастіше на облямівці губ та в інтимних зонах.
Утворення безболісні та зазвичай не завдають дискомфорту. Вони можуть бути як одиничними, так і досить численними. Іноді сусідні гранули Фордайса здатні зливатися між собою.
У разі натискання на утворення може виділятися секрет сальних залоз, що має жовто-білий колір і густу консистенцію. Але видавлювати гранули категорично не рекомендується, оскільки це загрожує занесенням інфекції та виникненням ускладнень.
Специфічного методу лікування гранул Фордайсу немає. Зазвичай пацієнти звертаються по допомогу до дерматолога або косметолога лише в тих випадках, коли видимі сальні залози є серйозним естетичним дефектом і стають для людини джерелом постійного дискомфорту та переживань.
Залежно від площі, локалізації та розмірів висипань, для їх видалення використовуються різні методи: вплив лазером, кріодеструкція, електрокоагуляція, зрідка – хірургічне втручання (за допомогою скальпеля). Однак мінімум у половині випадків після видалення гранул вони згодом з’являються знову.
Також вважається, що поширення гранул Фордайса зупиняє застосування кремів та мазей з ретинолом та олією жожоба. Іноді утворення зникають самостійно.
Щоб звести до мінімуму ризик появи нових гранул Фордайса, ведіть здоровий спосіб життя, виключіть з раціону сало, жирну свинину та кондитерські вироби. Регулярно вживайте часник, цитрусові, спаржу, цільнозернові продукти, свіжі фрукти та овочі.
Крім того, рекомендується періодично приймати курс полівітамінів та риб’ячого жиру, а також змащувати проблемні ділянки шкіри олією сосни або чайного дерева.
Варто не зволікати з консультацією фахівця, якщо:
Лікар проведе діагностику за допомогою дерматоскопа і допоможе відрізнити гранули Фордайса від патологій зі схожими проявами: нейродерміту, контагіозного молюску, папіломавірусу.
Вас також можуть зацікавити новини:
У понеділок на погоду впливатиме циклон на ім'я Karlheinс із центром над Польщею. Тому в…
Магнітні бурі можуть негативно впливати на здоров'я людей. Попередження про магнітні бурі допомагають контролювати фактори…
Новий тиждень обіцяє емоційні глибини та внутрішню правду. Настав час розібратися в почуттях та бути…
У червні 2025 року Пенсійний фонд зафіксував рекордну офіційну зарплату – понад 22 тисячі гривень.…
Запечені буряки з ніжною курячою начинкою та ароматними спеціями — це не просто закуска, а…
Часто багато пенсіонерів відмовляються від операції із заміни колінного або кульшового суглоба через непомірно високу…