Різдво – одне з найважливіших свят для усіх християн. Офіційно його відзначатимуть за новоюліанським календарем – 25 грудня, але частина віруючих, які дотримуються юліанського календаря, святкують Різдво 7 січня.
З цим великим святом пов’язано багато традицій та обрядів. І у різних куточках нашої країни є свої особливості святкування.
Корочун замість Святвечора
У західних регіонах України переддень Різдва називають Корочуном. Цього дня господині готують різдвяний хліб — корочун, який має бути пишним, пісним і з заглибленням посередині. Це заглиблення наповнюють медом або зерном, а під корочун кладуть гроші як побажання достатку.
На Закарпатті, замість традиційної куті, разом із корочуном роблять бобальки — маленькі кульки з тіста. Спочатку їх запікають, а потім готують на парі, посипаючи маком або подрібненими горіхами.
На Прикарпатті перед святковою вечерею заведено відвідувати цвинтар, приносячи кутю та свічку, щоб запросити близьких померлих до святкового столу.
У Галичині на стіл ставлять проскурки з мискою меду, а на Буковині перед вечерею господар читає молитву про добробут родини. Особливий обряд — перевертання тарілки з-під першої страви, яке має допомогти куркам нестися.
На Гуцульщині Різдво починають теж з обрядів: господар і старший син або дружина тричі обходять оселю за ходом сонця, тримаючи в руках хліб, мед, кутю, ладан і свічку. Після цього землю посипають маком, а біля порога кладуть часник і сокиру, щоб захистити родину від злих духів. Також тут збереглася традиція виготовлення солом’яних павуків, яких підвішують у будинку на Різдво. Вважається, що цей оберіг захищає оселю від зла.
Як приготувати корочун
Інгредієнти:
- Борошно — 600 грамів,
- дріжджі — 25 грамів,
- рослинна олія — 50 мілілітрів,
- цукор — 1 столова ложка,
- тепла вода — 1 склянка (приблизно 250 мл),
- сіль — за смаком.
Приготування:
- Покришити дріжджі, змішати з цукром та двома столовими ложками борошна. Додати теплу воду і залишити на 20 хвилин у теплому місці, щоб опара піднялася.
- Просіяти решту борошна, додати сіль, олію та опару. Поступово вливати воду, вимішуючи тісто.
- Поставити тісто у тепле місце на дві години. Коли воно підніметься, проткнути його, щоб вийшло повітря, а потім ще раз вимісити.
- Надати тілу округлу форму, викласти у підготовлену форму (не більше ніж на півформи). Сплести косичку з залишків тіста і викласти зверху.
- Зробити заглиблення в центрі (наприклад, з фольги, наповненої сіллю). Дати підійти ще 30 хвилин, змастити поверхню олією.
- Випікати при 200 градусів протягом 40 хвилин.
Бобальки
Бобальки можна приготувати з того ж тіста, що і корочун: сформувати кульки та випікати їх при 200 градусів протягом 10-15 хвилин.
Дати їм декілька днів постояти, а при подачі на стіл запарити бобальки: довести воду до кипіння, поставити друшляк з бобальками над каструлею, накрити кришкою. Запарювати 5-10 хвилин, поки не стануть м’якими.
Подавати з медом, маком, горіхами або іншими начинками за смаком.
Вам буде цікаво: