Чому виникає це захворювання і які фактори його провокують, розповів лікар-дерматолог Микита Агафонов.
Що таке купероз?
Купероз – це дерматологічна патологія, яка виникає через зниження еластичності, стоншення та підвищену ламкість підшкірних капілярів, що призводить до порушення мікроциркуляції крові.
Основна ознака захворювання – поява на поверхні шкіри червоних судинних «зірочок» та «сіточок». Найчастіше купероз виникає на обличчі: на лобі, щоках, крилах носа та підборідді, але судинні почервоніння можуть з’явитися й на шиї, у зоні декольте або на ногах.
Якщо у людини спостерігається одиничне ураження капілярів – такий прояв куперозу вважається лише косметичним дефектом. Але якщо патологія вражає судини, розташовані глибше, вона порушує нормальне кровопостачання, шкіра обличчя втрачає здоровий відтінок, з’являються масштабні почервоніння, зморшкуватість, в’ялість.
Чому з’являється патологія?
Послабленню судин та розвитку куперозу сприяє низка факторів:
- генетична схильність;
- вікові зміни (з віком змінюється гормональний фон і капіляри стають більш крихкими);
- надмірна дія ультрафіолету;
- різкі температурні перепади (судини не люблять як сильну спеку, так і вплив холоду);
- неправильне харчування (зловживання кавою, гострою, пряною та гарячою їжею, нестача в раціоні вітамінів А, С та К);
- шкідливі звички (куріння та алкоголь (навіть у малих дозах) негативно впливають на кровоносну систему та провокують виникнення почервоніння);
- хронічний стрес, неврози;
- побічна дія прийому деяких ліків.
Причиною розвитку куперозу також можуть стати такі захворювання, як варикоз, гепатит, цироз печінки, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, патології серцево-судинної системи і травного тракту. Зрідка судинна сітка з’являється з вини кліща демодекс.
На що звертати увагу?
Прояви куперозу можуть відрізнятися залежно від його виду (точковий, лінійний або павукоподібний) та стадії (загалом їх виділяють чотири). Але до загальних симптомів належать наявність характерних судинних почервонінь на обличчі, що супроводжуються відчуттям жару, стягнутості та сухості шкіри. Спочатку ці «зірочки», «сіточки» та «павучки» поодинокі й виникають періодично, під впливом провокуючих факторів. Але на пізніх стадіях ділянки розширених капілярів розростаються й помітні на обличчі постійно. Людину також може турбувати поколювання, печіння та свербіж, іноді – лущення в області запального процесу.
Якщо не вжити заходів, уражена куперозом шкіра через порушення кровообігу відчуває дефіцит кисню й необхідних поживних речовин, швидко втрачає пружність і еластичність, стає зневодненою та сірою, набуває нездорового вигляду.
До якого лікаря звертатися?
Щоб купероз не призвів до ускладнень та передчасного старіння шкіри, при перших тривожних симптомах бажано відразу звернутися по консультацію до фахівця – флеболога, дерматолога-косметолога або судинного хірурга. Щоб лікування було ефективним, лікар має визначити причини розвитку патології. Для цього він, окрім огляду, докладно розпитує пацієнта про обставини виникнення куперозу, супутні симптоми та хронічні захворювання. Якщо поява судинних «зірочок» пов’язана з порушенням роботи внутрішніх органів, рекомендується насамперед лікувати основне захворювання, а не зовнішні прояви.
Як допомогти собі?
Пацієнтам з куперозом рекомендується:
- не вмиватися милом, надто гарячою або холодною водою;
- не використовувати абразивні скраби та пілінги;
-
в сонячну погоду при виході на вулицю наносити на обличчя сонцезахисний крем з високим ступенем захисту (SPF 30-50);
-
якщо прояви куперозу дуже помітні й грамотний догляд не покращує стан шкіри, можна вдатися до лазеро- або фототерапії, озонотерапії, електро- або радіохвильової коагуляції.
Читайте також: