«Прошу роз’яснити, чи зобов’язаний Пенсійний фонд України враховувати до мого стажу період роботи у 1992-2005 роках у Казахстані».
А. Петренко, лист надійшов на електронну пошту редакції
Що змінилося в нарахуванні стажу?
За законодавством, що діяло раніше, такий стаж зараховувався. Це було передбачено Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав (СНД) у галузі пенсійного забезпечення, що була укладена в 1992 році. Свого часу цю угоду підписали десять країн, включно з Казахстаном та Україною.
В 2023 році наша країна вийшла з цієї Угоди. З того часу при призначенні пенсій в Україні стаж, набутий в Казахстані, не зараховується. Наразі питання пенсійного забезпечення між двома країнами залишається неврегульованим, доки не буде укладено окрему двосторонню угоду.
Які є винятки?
Разом з тим у червні 2024 року набули чинності цікаві зміни, внесені до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Вони передбачають, що коли у людини не вистачатиме стажу для призначення пенсії в Україні, то для визначення права на пенсію може бути зараховано стаж, набутий у будь-якій іншій країні (окрім Росії) незалежно від того, чи сплачувалися за цей період внески до Пенсійного фонду України і чи укладалися між країнами міжнародні угоди.
Що це дає?
Але є кілька важливих нюансів.
- По-перше, цей стаж враховується тільки, якщо людині не вистачає стажу для призначення пенсії.
- По-друге, навіть якщо такий стаж зарахують, то він буде суто умовним. Він надаватиме право на призначення пенсії, але не враховуватиметься при визначенні його розміру, тобто не впливатиме на коефіцієнт стажу.
Чому закон не працює?
Кабмін має визначити окремий порядок щодо процедури зарахування такого іноземного стажу. Наразі такий порядок відсутній, хоча зміни в законі вже набули чинності.
Вас також можуть зацікавити новини: