Ідилічна картина, знайома кожному з тих, хто читає ці рядки. Тихий скверик, на ослонах люди на заслуженому відпочинку, багато хто з дітлахами. І зграя голубів. Бабусі та дідусі видають онучатам пакетики з хлібними крихтами, різними зернятками, і дітлахи щедро підгодовують пташок. Вони буквально оточені пернатими, які навіть безбоязно з дитячих рученят приймають делікатеси, зависаючи в повітрі (ну просто колібрі місцевого розливу) зовсім поруч із дитячими захопленими личками.
Так от, це дитяче захоплення має бути рясно приправлене занепокоєнням дорослих. І це не має бути та липова «заклопотаність», яку у вигляді звичного штампу висловлюють наші західні партнери. Ні, це має бути реальне занепокоєння, засноване на розумінні того, що здоров’ю діток у голубиній компанії загрожують реальні хвороби.
Не сумніваюся, що дехто з читачів висловить занепокоєння станом психіки автора цих рядків і навіть згадає діагноз із ільфо-петровського «Золотого теля»: «Маніакальний психоз, ускладнений шизофренічним маренням та сутінковим станом душі». Ні, побоювання, пов’язані з голубами, – не моя вигадка. Впевненість у наявності цієї маловідомої населенню небезпеки багато років тому висловив один із вчених «звірофаку» Херсонського аграрного університету у статті для газети, де я працював чверть століття.
Так ось, те, що голуби не лише символи миру, а й рознощики зарази, пов’язане з їхнім способом життя. І кормова база голубів тісно прив’язана до життєдіяльності людини: їдять на міських смітниках, збираються величезними зграями на майданах та скверах. І переносять хвороби. Не всі вони небезпечні для людини, але є серед них дуже неприємні.
Перший у цьому списку – орнітоз. Це інфекційне захворювання, що передається повітряно-пиловим шляхом. Переносники – домашні та дикі птахи, у тому числі й голуби. Хвороба не передається від людини до людини, але людина від голубів заразитися може – якщо їх брати в руки або лазити горищами, де вони гніздяться. Хвороба вражає у людини легені та центральну нервову систему. Тому, якщо припекло на горище – лише у добротному респіраторі.
Наступний у цьому сумному списку – сальмонельоз. Так, найчастіше зараження на нього відбувається через курячі яйця, але й голуби можуть його переносити. Вони розносять кишкову бактерію і можуть довго хворіти на сальмонельоз безсимптомно, а бактерія може поширюватися і повітряно-пиловим шляхом. Хвороба у людини вражає шлунково-кишковий тракт.
Якщо хтось заперечить, що треба мати особливе щастя, щоб упіймати цю погань у такий спосіб, нагадаю свою публікацію в «На пенсії». Там йшлося про «оригінальний», але, на жаль, реальний спосіб отримання смертельно небезпечної хвороби – лептоспірозу. Не з чуток дізнався: з моєю дружиною це сталося влітку 2016 року. Тоді перед покупкою вона у бабусі на базарі спробувала черешню з ящика, який ночував у сараї, і по якому там щур пробіг, сечу залишив. «Раз на 100 років, але буває», – сказав лікар.
Такою ж невисокою, проте реальною є і ймовірність зараження на туберкульоз пташиного типу. Випадки зараження на нього людини зафіксовано. Категорично не можна чіпати голубів, у яких блідий дзьоб і які кульгають! Хвороба ця дуже неприємна. На лімфовузлах можуть з’явитися вузлики – осередки інфекції, що потребуватиме хірургічного втручання та (або) тривалої хіміотерапії з узяттям на облік в онкодиспансері.
***
Не бачу особливого сенсу продовжувати список голубиних хвороб, він дуже великий. А ще в пір’ї голуби переносять безліч паразитів – клопів, бліх, різних жуків та кліщів. Головне – підкреслити, що особливо небезпечним є зараження від птахів для маленьких дітей, їх слабкий імунітет може виявитися дуже вразливим. Хвороби, які імунітет дорослого легко переможе, у дитини можуть викликати ускладнення. І це може закінчитися сумно.
Тож поговоріть зі своїми онуками і поясніть, чому таке годування голубів – погана справа. «Пташку шкода»? Не пропаде вона, переконайте дитину. Це ж не папужка з клітки.
Валерій Боянжу, Херсон-Одеса
Українцям надають підтримку у вигляді фінансової допомоги. Як отримати кошти.
Пам’ятаєте ті часи, коли для оформлення банківської картки треба було виділити пів дня, зібрати документи,…
Хочете приготувати щось смачне, але не хочете довго возитися на кухні? Спробуйте заливний пиріг! Це…
Дізнайтеся, як використовувати сновидіння для пошуку відповідей на життєві питання за допомогою методів, запропонованих психологом…
Дріжджове підживлення – це простий, екологічний і доступний спосіб покращити стан ваших рослин. Дізнайтеся, як…
Українці можуть "докупити" страховий стаж через електронний портал Пенсійного фонду, без необхідності відвідування установ. Як…