В цілому, за рішенням суду, всім громадянам можуть блокувати банківські рахунки або робити стягнення, наприклад, за борги за комунальні послуги. Тобто це стосується не лише пенсіонерів. Проте юристи відзначають, що на час воєнного стану діє певна заборона на стягнення з пенсій та стипендій. Однак є і винятки, при яких навіть з пенсіонера можуть стягнути частину коштів.
Нагадаю, що в 2023 році в Україні громадянам почали масово блокувати банківські рахунки через накладення на них арешту. До того часу на період воєнного стану діяв мораторій на стягнення, було заборонено накладати арешт на рахунки, на яких було менше 100 тисяч гривень. Однак в квітні 2023 року заборону скасували. З того часу картки почали швидко блокувати, незалежно від того, скільки там було грошей.
Це стосувалося, зокрема, старих судових рішень і виконавчих проваджень, в тому числі стосовно комунальних послуг.
Проте дуже часто, наприклад, зарплатна картка людини може бути єдиним джерелом для існування. Тому законодавці передбачили можливість зняття арешту на суму до двох мінімальних зарплат, визначених законом станом на 1 січня 2024 року. Нагадаю, що зараз мінімальна зарплата – 8 тисяч гривень, а на 1 січня 2024 року це було 7 100 гривень.
Тобто людина, у якої заарештовано рахунок, може звернутися до свого виконавця, який наклав арешт, з відповідною заявою.
Протягом двох днів виконавець має зняти цей арешт на суму до 14 200 гривень з одного рахунку, не дивлячись на те, яка заборгованість і скільки у вас карток чи рахунків. Після отримання листа виконавець впродовж двох днів має винести постанову і протягом ще одного дня надіслати її до банку. І банк має розблокувати конкретний рахунок, щоб людина змогла використовувати на ньому до двох мінімальних зарплат щомісяця.
Що стосується пенсіонерів, то мова про повне блокування картки йти не може. На цьому наголошують юристи. Питання лише в тому, в яких випадках з пенсії можуть робити відрахування, а в яких – ні. Відповідно до закону про виконавче провадження, на період мирного часу встановлено особливі правила звернення стягнень на пенсію.
З виплати можуть примусово стягувати кошти в розмірі не більше 20% від розміру місячної пенсії. Якщо пенсія є єдиним джерелом існування, то розмір стягнення може бути ще меншим.
Тут важливо врахувати, щоб після стягнення пенсіонер отримав хоча б прожитковий мінімум. Але в такому разі держава має право на арешт і примусову реалізацію майна людини. Ще раз підкреслюю, що це стосується мирного часу.
А ось на період до припинення воєнного стану виконавчі провадження щодо стягнення з пенсій припиняються. Виняток становлять три ситуації, коли мова йде:
про стягнення аліментів,
про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, або смертю внаслідок кримінального правопорушення;
якщо боржник є громадянином рф.
За іншими видами зобов’язань, наприклад, за кредитними договорами, на час дії воєнного стану, пенсійні виплати стягненню не підлягають.
Однак слід усвідомлювати, що це тимчасова пільга – заборона стягнення, і рано чи пізно зобов’язання все одно доведеться виконувати.
Ну а що ж робити, коли на пенсійні виплати все-таки накладено арешти і, можливо, з інших причин, ніж перелічені вище?
Для початку потрібно отримати інформацію про виконавче провадження, постанову про відкриття справи і про арешт коштів. Отримати від банку довідку або виписку за весь період дії рахунка, в якій буде зазначено, що рахунок використовується виключно для пенсійних виплат. І звернутися до виконавців з заявою про зняття арешту з банківського рахунку, додавши до неї довідку або виписку з банку про те, що на рахунок надходить пенсія, а не якісь інші виплати. Ще раз підкреслимо, що йдеться не про повне блокування саме пенсійної картки, а лише про відрахування з неї.
***
Отже, будь-яка людина, якій заблокували рахунок або почали робити відрахування з нього, спочатку має з’ясувати, за що саме заблокували картку.
Якщо ви визнаєте цю заборгованість і в змозі її погасити, то треба це зробити.
Якщо не визнаєте, то можна спробувати оскаржити такий борг в судовому порядку. При цьому треба пам’ятати, що в деяких випадках є можливість розблокувати банківський рахунок до певного ліміту або зменшити відсоток стягнень.
Читайте також:
В каких случаях пенсионеру могут заблокировать счет
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…