Статті

Що святкуємо в день Винесення древ Хреста і хто такі мученики Маккавеї

Втім, таємничий вираз «походження древ Хреста» означає просто хресний хід.

У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята:

«Внаслідок хвороб, які часто траплялися в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відвернення хвороб. Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, клали на святому престолі Великої Церкви (на честь Святої Софії – Премудрості Божої). Від цього дня до Успіння Пресвятої Богородиці, творили літії (короткі молебні) по всьому місту і пропонували Хрест народу для поклоніння. Це і є винесення Чесного Хреста».

За прийнятим в Православній Церкві чином цього дня здійснюється поклоніння Хресту і мале освячення води. Разом з освяченням води освячується також зілля квітів та мед нового збору.

Також у цей день Церква вшановує пам’ять святих семи мучеників Макавеїв, матері їхньої Соломонії та учителя їхнього Єлеазара.

Цар Антиох Єпифан захотів, щоб усі його піддані розмовляли лише грецькою мовою і кланялися грецьким богам, тобто ідолам. Багато хто з юдеїв підкорився цареві, та інші ладні були померти, але не відступитися від істинної віри.

Одного старця, Єлеазара, царські правителі примушували їсти заборонену законом Мойсеєвим їжу – свиняче м’ясо. Коли ж він відмовився, його стали умовляти, щоб він лише зробив вигляд, ніби споживає заборонене законом. Та Єлеазар на це відповів:

«У мої роки негідно лицемірити; якщо молоді дізнаються, що дев’яносторічний Єлеазар схилився до язичництва, то й вони можуть спокуситися і відійти від віри».

Тоді його повели до мучителя, і Єлеазар мужньо вмер за істинну віру.

Одного разу до царя привели жінку Соломонію з сімома синами. Цар також примушував їх їсти свиняче м’ясо, та вони сміливо відповідали йому: «Ми краще помремо, ніж переступимо закон наших батьків». Тоді цар віддав їх на муки. Їм вирізали язики, відсікали пальці на руках і ногах, здирали шкіру з голови і живими пекли на розпечених сковородах. Так було замучено шестеро братів.

Наймолодшого цар лагідно переконував не чинити спротиву. Він обіцяв щедро нагородити його і, нарешті, звернувся до матері, щоб вона порадила своєму синові виконати вимоги царя. Та вона підійшла до сина і сказала:

«Сину! Не бійся цього мучителя і зустрінь смерть так само, як твої брати, щоб я могла усіх вас разом зустріти в майбутньому, вічному житті».

Тоді цар віддав на смерть і молодшого брата, піддавши його ще більшим мукам. Потім була замучена і їхня матір. Ця родина мучеників відома під ім’ям мучеників Маккавеїв.

Мощі семи святих мучеників Макавеїв зберігаються в базиліці апостола Андрія в Кельні (Німеччина). Мощі Соломонії — в стамбульскому Соборі Святого Георгія.

За матеріалами православної преси

Новое на сайте

  • Новини

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам – з’явилися важливі уточнення від Пенсійного фонду

У квітні проведуть масштабний перерахунок пенсій. Які подробиці важливо знати.

03/04/2025 10:30
  • Новини

Українцям надсилають продуктові набори поштою: як отримати гуманітарну допомогу

Частина українців можуть отримати безкоштовні продукти. Для цього потрібно заповнити відповідну онлайн-заявку.

03/04/2025 09:47
  • Новини

Окупанти завдали масованого удару по Харкову – воєнне зведення 3 квітня

Представники обласної влади розповіли подробиці нічних ударів Росії по мирних населених пунктах. У Генштабі ЗСУ…

03/04/2025 09:03
  • Новини

Споживачам газу потрібно терміново оновити дані: що заявили в Нафтогазі

Споживачам газу нагадали про необхідність актуалізувати дані. Кого саме це стосується.

03/04/2025 08:32
  • Новини

Деяким українцям в обов’язковому порядку доведеться сплатити 5280 гривень до 20 квітня

Частина українців має сплатити податки у квітні. Кого це стосується і чи діють пільги?

03/04/2025 07:31
  • Новини

Свята та народні прикмети 3 квітня – чому сьогодні не можна шуміти біля водойм

3 квітня в Україні відзначають День народження мобільного телефона, День твіду, День народження штрихкоду, День…

03/04/2025 06:37