Тоді, давним-давно, ми просто сміялися з цього жарту, а розуміння його реалій прийшло тільки зараз.
Почав я за тему «звірячих» цін на ліки зовсім не за дорученням редактора, а за велінням серця. А ще печінки, сечового міхура та кишечника. За цікавим збігом обставин, їм усім по 70 років, і вони втомилися мене обслуговувати. Серце колись аж з грудей вискакувало, коли я бачив міні-спідницю або глибоке декольте, а зараз йому кортить без жодного приводу. Печінка ще у студентські роки постраждала від хвороби Боткіна. А потім я багато років з розумінням ставився до висловів того ж таки Жванецького: «Алкоголь у малих дозах нешкідливий в будь-яких кількостях». Коротше кажучи, печінка потребує обслуговування.
Загалом у цій темі я не теоретик, а практик. І грошей іде на аптеку, як кажуть в Одесі, «шоб я не мучився». От і вирішив покопати цю тему, щоб разом із вами, шановні читачі, хоча б щось зрозуміти.
Неабияк допомогли мені в цій публікації на сайті «Коментарі.ЮА». Так от, 2021-го року обсяг продажу в роздрібній аптечній торгівлі ліків становив 110,7 мільярда гривень. 2022-го року наш ринок ліків втратив до 6% – аптеки наторгували 104 мільярди гривень, або майже на 7 мільярдів менше, ніж 2021-го. Але якщо зважити на те, що, за даними ООН, Україну з 24 лютого залишили 6 мільйонів громадян, тобто приблизно 15% населення, то падіння доходів аптекарів на 6% — це «дрібниці життя». Пояснюється все зростанням цін на ліки: 2021-го року середня ціна однієї упаковки ліків становила 104 гривні, а 2022-го це були вже 123 гривні. Тобто прибутки власників фармацевтичного ринку непогано зросли.
І ще такий нюанс: через війну з 3,1 мільярда до 1,9 мільярда доларів скоротився імпорт ліків в Україну. Отже, ми стали частіше купувати вітчизняні аналоги тих препаратів, які перестали потрапляти до країни. При цьому 63% ліків, що продаються в Україні, – вітчизняного виробництва. Тобто наші з вами пенсії здебільшого перетікають на рахунки українських фармфірм. Як вони, бідолахи, зводять кінці з кінцями? Зазирнімо в кишеню деяких з них (маємо на це право!), але назв вказувати не будемо.
Отже, почнемо з компанії «Ю». Вона складається з двох половинок: перша виготовляє ліки, друга ними торгує. Обидві далеко не в мінусах: перша за підсумками 2023 року виручила 4,8 мільярда гривень, що більше, ніж у довоєнному 2021-му (4,56 мільярда гривень). Друга виручила 4,2 мільярда і 4 мільярди гривень у 2023-му і 2021 роках відповідно. Багато грошей? Але грошей багато не буває.
«ЧУТКИ У ВУХА»: компанія «Ю» (за версією слідства, порушено кримінальну справу) зареєструвала за кордоном фірму-прокладку, яка купує в Індії дешево препарати і перепродає їх «Ю» втричі дорожче. Ось ми й переплачуємо.
А ось фармпідприємство «К». Навколо нього немає скандалів, його прибутки зростають. Так, з трьох мільярдів гривень 2021-го року тут наростили дохід до 4,3 мільярда гривень 2023-го. До 90% продукції – це вітаміни: вони, мабуть, стали у нас користуватися підвищеним попитом.
Наступне – фармпідприємство «Б». Там виробляють препарати крові. На жаль, рашисти принесли нам війну, кров рікою ллється. Тож у 2023-му році компанія виручила 2,22 мільярда гривень, що майже вдвічі більше, ніж у 2022-му (1,18 мільярда) і у 1,5 раза більше, ніж у довоєнному 2021-му (1,55 мільярда). Гаразд, не будемо в цю кишеню заглядати. Хоча за 2022-2023 роки «Б» поставило державі ліків на 734 мільйони гривень, з них на 500 мільйонів – торік.
«ЧУТКИ УВУХА»: компанія для держави продає препарати за швидкозростаючими цінами, які за рік піднімаються в 1,5 раза.
Ліки, втім, як і харчові продукти, – це одні з найголовніших потреб людини. Дорожчають електрика, вода, пальне, отже, дорожчають продукти, дорожчає лікування. Зрозуміти це можна, але погано, якщо це подорожчання виходить за межі розумного. Існує такий жарт, що лікування – це протиборство організму і заробітку. Бажаю нашим організмам перемоги у цьому протиборстві, шановні читачі.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
В останній місяць осені розпочинається Різдвяний піст. За новоюліанським календарем він триває з 15 листопада…