Що провокує утворення ліпом і в яких випадках їх необхідно видаляти, розповів хірург Микола Ликов.
Ліпома (у народі – жировик) – це доброякісне новоутворення. Зазвичай воно з’являється під шкірою і має вигляд вузлика, ущільнення або невеликого шкірного наросту круглої або овальної форми. Найчастіше ліпоми з’являються на волосистій частині голови, обличчі, шиї, плечах, грудях та руках.
Але іноді новоутворення можуть виникати у структурі внутрішніх органів (наприклад, у ділянці шлунка, кишечника, бронхів, у м’язах або біля суглобів). У цьому випадку ліпоми становлять певну небезпеку, оскільки здатні порушити нормальне функціонування цих органів.
Точну причину появи ліпом досі не з’ясовано. До основних факторів, здатних спровокувати розростання жирових клітин, відносять:
Ліпоми бувають одиничними та множинними. Їх формування починається з появи підшкірного горбка або еластичного округлого ущільнення з рухомою структурою, що прощупується при натисканні. Типова ліпома має гладку поверхню, шкіра над нею не змінює свою структуру та колір. Новоутворення поступово збільшується у розмірах, але в абсолютній більшості випадків залишається безболісним, у тому числі при пальпації. Відчуття дискомфорту і болю здатний викликати лише жировик, що росте біля нерва і здавлює нервові закінчення.
Якщо шкіра над ліпомою ушкоджується, можливим є її інфікування з розвитком локального запалення, яке супроводжується болем, почервонінням, припухлістю, підвищенням місцевої температури.
При формуванні ліпоми в ділянці внутрішніх органів вона здавлює уражений орган, що може спричинити, залежно від локалізації жировика, головний біль, запаморочення, кашель, порушення роботи серця або підвищення тиску.
Якщо ви виявили у себе безболісне підшкірне утворення з чіткими краями, зверніться до сімейного лікаря, дерматолога або хірурга. Спеціаліст найчастіше діагностує ліпому вже на основі огляду. Якщо ж локалізація, розмір або структура новоутворення не є типовими, можуть знадобитися додаткові обстеження: УЗД, рентгенографія, КТ та МРТ, аналізи крові, біопсія тканин жировика.
Лікування ліпоми проводиться лише хірургічними методами, але при цьому втручання рекомендується не всім пацієнтам. Жировики невеликих розмірів, які не завдають дискомфорту, видаляти необов’язково – достатньо спостереження та регулярного відвідування дерматолога для огляду. Видалення є необхідним в тих випадках, якщо ліпома:
Для видалення жировика застосовують кілька методів:
Рішення про вибір оптимального способу видалення ухвалює лікар залежно від загального стану організму пацієнта, розташування і розмірів ліпоми.
Ірина Кадченко
Деякі пенсіонери можуть отримувати. На які доплати до пенсій можна розраховувати та як їх оформити.
22 травня в Україні відзначають Міжнародний день біологічного різноманіття і День Шерлока Холмса . Вшановують…
За понаднормовий стаж українські пенсіонери можуть отримати доплату. Про які суми йдеться, і хто може…
22 травня невеликий дощ очікується у більшості західних областей, на решті територіях країни без опадів.…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Які вони – сім’я і кохання у поважному віці? Чому в одних пар з віком…