Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас з відкарбованими у металі знаменитими людьми, які увійшли в історію України.
Сергій Лифар народився 1905 року в передмісті Києва в сім’ї чиновника. З дитинства він цікавився музикою: навчався гри на фортепіано в Київській консерваторії, брав уроки гри на скрипці. 1919-го, коли його поранило в руку уламком гранати, що вибухнула поблизу, він припинив заняття музикою. Цьому ж згодом сприяли і фінансові труднощі в сім’ї.
Рука згодом нормалізувалася, але з’явилася й нова мета життя – танці. Лифар познайомився з Ніжинською, сестрою відомого танцюриста, зміг вступити до «Школи рухів Броніслави Ніжинської», де навчали танцюристів для Київського оперного театру. Ніжинська була впевнена, що у 17 років пізно починати займатися танцями, але Лифар все ж таки продемонстрував майстерність і незабаром став одним з найкращих її учнів.
Незабаром Ніжинська емігрувала до Парижа і вже за рік запросила до трупи своїх найкращих учнів, зокрема Сержа Лифаря. Там він навчався у багатьох іменитих балетмейстерів, невтомно працював над своєю технікою, удосконалювався – і незабаром став головною зіркою трупи.
У 1929 році 24-річному Лифарю запропонували очолити балетну трупу «Гранд-Опера». Цьому театру він віддав майже 30 років життя, відновив минулу славу французького балету.
Серж дружив з багатьма визначними композиторами, художниками і дизайнерами того часу: Пабло Пікассо, Сальвадор Далі, Коко Шанель, Марк Шагал, які допомагали маестро у створенні унікальних балетних вистав.
До 1944 Лифар жив у Франції, намагався і в роки німецької окупації зберегти трупу свого всесвітньо відомого театру. Але після звільнення Парижа його звинуватили у колабораціонізмі й засудили до страти. Лифар поїхав із Франції до Монако. Там він також створив балетну трупу.
Лише через 3 роки, коли з нього було знято звинувачення, Серж повернувся до Гранд-Опери, заснував при театрі Інститут хореографії, де народжувалися майбутні зірки балету. У 1958 році Лифар пішов з театру, пробував себе в ролі художника, створивши сотні оригінальних картин та малюнків, де сюжетом робіт були, звичайно ж, танці.
Він зібрав цікаву колекцію книг, але в останні роки життя був змушений продати її частину: на жаль, пенсії не вистачало. Частина книжкових зібрань Лифаря, як він і заповідав, зберігається в Києві, в бібліотеці ім. Лесі Українки. Протягом усього життя Серж Лифар мріяв про поїздку до України, проте побувати на батьківщині йому вдалося лише раз – у 1961 році.
«Я ніколи не був і не буду французом, бо я українець. І моя батьківщина – Україна!» – так Серж Лифар відповів на пропозицію президента Франції Шарля де Голля стати громадянином Франції.
Відмовившись отримати французький паспорт, Серж до останніх днів залишався власником міжнародного документа, що посвідчує особу, – так званого паспорта Нансена, тобто був персоною без громадянства.
Останні свої роки Серж Лифар прожив у Швейцарії, у Лозанні, там він помер у 1986 році.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
В Україні майже кожен п'ятий пенсіонер отримує виплати за спеціальним законодавством. Але вже незабаром система…
Українські фермери розпочали збір кавунів, але поки що врожай продають за підвищеною ціною. Чому кавуни…
Отримати повідомлення про посилку - буденність. Але в умовах війни це навіть може стати смертельною…
Через прострочену ідентифікацію чи неактивний рахунок тисячі пенсіонерів-ВПО залишилися без виплат. Нова ухвала Кабміну дозволяє…
Чи має право роботодавець вимагати від працівника виконувати свою роботу під час повітряної тривоги?
Магнітні бурі впливають на здоров'я багатьох людей, і щоб добре підготуватися до складного періоду, потрібно…