Спочатку слід нагадати, що існує в планетарній історії термін «піррова перемога». 279 року до нашої ери армія царя Пірра вела наступ на римлян і зламала їх, але втрати переможців були настільки величезними, що, як писав Плутарх, Пірр вигукнув: «Ще одна така перемога, і я залишуся без армії».
Якими є людські втрати СРСР у Другій світовій війні? А бог знає. Тоді працювали принципи «ми за ціною не постоїмо» і «баби ще народять». Лише за звільнення Києва до дати – 7 листопада 1943 року – з життям розлучилися 417 тисяч людей. Навіть Берлін у травні 1945-го дістався набагато дешевше – 78 тисяч загиблих. Було б набагато менше, та поспішали випередити американські війська, що підходили. Сумарні людські втрати України у Другій світовій війні (1939-1945 роки) оцінюються у 8-10 мільйонів людей. З них до 4 мільйонів – це військові, а понад 5 мільйонів – цивільні особи (1,5 мільйона – жертви Голокосту). Це при варіанті загальних за СРСР втрат у 32 мільйони душ.
Але у травні війна не закінчилася. З 9 серпня до 2 вересня 1945 року була ще війна з Японією. Тут вже американців і не пробували «обійти на повороті»: вже 4 роки ті у надважких боях на Тихоокеанському театрі бойових дій розраховувалися з японцями за підлість у Перл-Харборі. Дві крапки над «Ї» в Хіросімі та Нагасакі 6 і 9 серпня поставили дві американські атомні бомби. Сотні тисяч радянських воїнів були перекинуті з заходу на Далекий Схід, де на території Монголії, Китаю та півночі Корейського півострова ціною ще 12 тисяч загиблих здолали японське військо. 2 вересня відбулося підписання Акта про капітуляцію Японії, яке формально ознаменувало також закінчення Другої світової війни. А тепер – факти, далеко не всім відомі.
Прийнято вважати, що Акт про капітуляцію Третього рейху 8 травня 1945 року підписав маршал Жуков у Берліні. Насправді документ був підписаний 7 травня в Реймсі, в штабі головнокомандувача силами союзників генерала Ейзенхауера. З боку СРСР його підписав начальник радянської військової місії у Франції генерал-майор Іван Суслопаров. Таке рішення він ухвалив, не отримавши відповіді на запит із Москви. Не виключається версія, згідно з якою за його ініціативою до Акта було включено пункт, який допускав перепідписання документа. І на вимогу Сталіна 8 травня Акт було підписано вже на найвищому рівні (від СРСР – маршал Георгій Жуков).
Цікавою є історія і з підписанням Акта про капітуляцію Японії.
Для цієї історичної місії було обрано генерал-лейтенанта Кузьму Дерев’янка.
Він народився 1904 року в селі на Уманщині (Черкаська область). У Харківській школі військових старшин Дерев’янко зацікавився японською мовою і до випуску зі школи вже говорив і писав японською. На Східному факультеті військової академії удосконалив свою японську і досконально вивчив англійську мову. Знання мов плюс величезний військовий досвід і спричинили вищеназване доручення Сталіна українцю Дерев’янку.
2 вересня на борту американського лінкора «Міссурі» він, від імені СРСР підписавши історичний документ, у буквальному значенні слова поставив крапку у Другій світовій. А потім генерал Дерев’янко був фактично пущений у розхід Сталіним: кілька разів його відряджували у радіоактивні міста Хіросіму і Нагасакі. Склавши про побачене детальний звіт, він разом із альбомом фотографій представив його до Генштабу, а потім особисто Сталіну при доповіді 5 жовтня 1945 року.
Його робота в Японії отримала високу оцінку. Дерев’янко продовжував служити на вищих постах в армії, поки у 50-річному віці не помер. Від раку. Занадто багато він нахопився радіації у постапокаліптичних містах Японії.
***
А тепер, шановні читачі, продовжуючи тему тієї перемоги, я процитую з однієї із прес-конференцій потік свідомості вам-Пірра, який нині панує в ерефії: «Ту війну виграно, не хочу нікого ображати, за рахунок індустріальних ресурсів Росії». А хтось, схоже, геть-чисто призабув про 550 найбільших промислових підприємств, вивезених за Урал і в Середню Азію! І про 3,5 мільйона пар робочих рук, які залишили Україну. І серед них – 15-річна 1941 року моя мама, яка фрезерувала, стоячи на ящику, шатуни для літакових моторів. Тоді вона стала біженкою завдяки Гітлеру, а зараз вона знову біженка – завдяки путлеру.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…