Середа, 8 Травня, 2024
ГоловнаЗдоров'яНе проходить «гусяча шкіра» ні в холод, ні в спеку. Що робити? 

Не проходить «гусяча шкіра» ні в холод, ні в спеку. Що робити? 

Этот материал также доступен на русском языке
Кожен з нас періодично стикається з «гусячою шкірою» - коли від холоду або сильного хвилювання по тілу біжать мурашки. Але в деяких людей ділянки з «гусячою шкірою» є постійно.

Чому виникає цей стан, чи вважається він захворюванням і як повернути шкірі гладкість, розповів лікар-дерматовенеролог Микита Агафонов.

 Що це за патологія?

Гусяча шкіра – це розмовна назва дерматологічного захворювання «фолікулярний гіперкератоз», яке виражається в надмірному зроговінні шкіри в області волосяних фолікулів. Патологія виникає в результаті порушення процесу оновлення шкіри, коли утворення нових клітин відбувається швидше, ніж лущення старих.

Найчастіша локалізація гусячої шкіри – це плечі, лікті, стегна, коліна та сідниці, але специфічні горбки можуть з’являтися і на інших частинах тіла. Частіше гіперкератоз виникає у місцях, що піддаються постійному механічному подразненню або впливу несприятливих чинників довкілля. Хвороба зазвичай загострюється в холодну пору року і практично повністю зникає влітку.

Чому виникає висип?

Основною причиною виникнення фолікулярного гіперкератозу вважається генетична схильність. При цьому провокуючими факторами можуть стати надмірна сухість шкіри, недостатня або, навпаки, надмірна гігієна з використанням агресивних засобів для чищення, гормональні порушення, наявність таких хронічних захворювань, як псоріаз, цукровий діабет, іхтіоз, атопічний дерматит, ревматизм, гепатит.

Запустити механізм розвитку гусячої шкіри також здатні стрес, тісний або синтетичний одяг, шкідливі звички, травмування шкіри внаслідок епіляції, опіків та інших факторів.

На що звертати увагу?

Назву «гусяча шкіра» захворювання отримало через свій основний симптом: безболісні дрібні горбки, що виникають біля основи волосяних фолікулів на певній ділянці шкіри. Висипання можуть бути тілесного, жовтуватого або червоного відтінку. На дотик уражені ділянки шкіри нагадують наждачний папір.

Крім того, фолікулярний гіперкератоз супроводжується підвищеним огрубінням та сухістю шкірних покривів, іноді – лущенням та свербінням. Також на користь цього діагнозу свідчить сезонне загострення патологічного процесу, утворення висипу при низькій вологості або різких перепадах температури повітря.

Яке лікування призначать?

Діагностуванням та лікуванням захворювання займається лікар-дерматолог, але іноді необхідні додаткові консультації таких фахівців, як алерголог, ендокринолог, ревматолог, дієтолог.

Фолікулярний гіперкератоз не несе загрози здоров’ю і є більше естетичною проблемою. Тому основні завдання лікування – це покращення загального стану шкірного покриву, усунення косметичного дефекту, профілактика виникнення шкірних інфекцій та запалень. Для цього застосовуються зволожувальні та відлущувальні засоби з сечовиною, молочною, гліколевою, азелаїновою та саліциловою кислотами, прийом вітамінних комплексів. У зв’язку з хронічним перебігом захворювання терапія зазвичай проводиться протягом тривалого часу.

Як допомогти собі?

Для ефективності лікування та профілактики загострень фолікулярного гіперкератозу необхідно змінити спосіб життя:

  •  будьте фізично активними;
  •  зволожуйте повітря в квартирі;
  •  не зловживайте засмагою, влітку обов’язково користуйтеся сонцезахисними засобами;
  •  не приймайте душ і ванну довше 10 хвилин (не мийтеся в гарячій воді, не використовуйте для купання звичайне мило, жорсткі скраби і мочалки);
  •  після душу обов’язково наносьте зволожуючі засоби;
  •  обмежте контакт шкіри з агресивною побутовою хімією;
  •  носіть вільний одяг із натуральних тканин;
  • уникайте переохолодження.

Ірина Кадченко

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні