Статті

Історія та культура: 9 фактів із життя Максима Рильського

Рильського було обрано почесним доктором Ягеллонського університету в Кракові, він викладав в Українському інституті лінгвістичної освіти, а його переклади українською мовою досі вважаються одними з найкращих.

  1. Народився Максим Рильський 1895 року в Києві. Його батько, Фадей Рильський, був дворянином, відомим економістом, етнографом, а мати – простою селянкою. Дід поета, Розеслав Рильський, належав до найвпливовіших магнатів Київської губернії, а бабуся – княжна Дар’я Трубецька – походила зі старовинного аристократичного роду. Ім’я Максим майбутній поет отримав на честь полководця гайдамацького повстання Максима Залізняка.
  2. Після смерті батька Рильський виховувався в будинку Миколи Лисенка. Український композитор навчав Максима грі на фортепіано, що пізніше стало у пригоді Рильському. Він неодноразово акомпанував знаменитому тенору Івану Козловському, який був частим гостем у його домі. А якось, коли в ресторані відзначали його ювілей, Рильський сів за рояль і почав імпровізувати на тему українських народних пісень. Серед гостей були музиканти, які склали компанію поетові, створивши джаз-оркестр.
  3. Максим закінчив один із найкращих навчальних закладів Києва – приватну гімназію Володимира Науменка. Потім за бажанням матері він вступив на медичний факультет Київського університету. Але за рік він перевівся на історико-філософський факультет, де провчився лише один семестр. Кинувши навчання, Рильський поїхав до матері у село Романівка Житомирської області, де почав викладати у школі.
  4. Повернувшись до Києва, Рильський оселився у свого знайомого Івана Очкуренка. Незабаром у поета почався роман з дружиною Очкуренка Катериною Паткевич, яка була старша за Рильського на дев’ять років. Катерина погодилася стати дружиною поета з умовою, що він усиновить її дитину. Вони прожили разом понад 30 років.
  5. Першу збірку своїх віршів «На білих островах» Рильський видав у 15-річному віці. Книжка, написана в стилі європейського модерну, отримала приємні відгуки від Лесі Українки. Пізніше великим успіхом користувалися як вірші Рильського, так і зроблені ним переклади.
  6. У 1931 році Рильського заарештували. Причиною було те, що поет не цікавився політикою і проблемами соціалізму і входив до об’єднання неокласиків. Півроку Рильський провів у Лук’янівській в’язниці, але дружина зуміла домогтися його визволення. Слідчий, знаючи, що поета мають звільнити, вирішив поглузувати: «Вас на 10 років відправляють на Соловки». Рильський тільки знизав плечима: «На Соловки так на Соловки».
  7. Незабаром поет вийшов на волю, але йому доводилося демонструвати лояльність до влади. 1935 року НКВС було відкрито нову справу про «ворогів народу», і над Рильським нависла загроза арешту. Хтось порадив поетові написати оду Сталіну, яка зненацька стала дуже популярною. І Хрущов, який симпатизував Рильському, сказав «батькові народів», що якщо поета заарештують, то пісню доведеться прибрати з радіо і з концертів. І Рильському дали спокій.
  8. 1945 року спецслужби планували вбити поета від імені націоналістів і навіть спробували внедрити свою людину в підпільну мережу ОУН-УПА. Проте служба безпеки УПА викрила провокатора і цим врятувала Рильського від розправи.
  9. Помер Максим Рильський 24 липня 1964 року в своєму будинку в Голосієві від онкологічного захворювання. Поховали його у Києві на Байковому цвинтарі.
Метки: історія

Новое на сайте

  • Новини

Видають безкоштовні продуктові набори: як отримати гуманітарну допомогу

Оголошено видачу безкоштовних продуктів харчування. Встигніть отримати свій продуктовий набір.

25/11/2024 10:49
  • Новини
  • Різне

Окупанти вдарили по Харкову: спалахнула пожежа, багато постраждалих – воєнне зведення 25 листопада

Російські війська продовжують обстрілювати мирні населені України. На фронті ситуація залишається складною.

25/11/2024 10:08
  • Новини

Тариф на електроенергію з грудня: скільки доведеться платити українцям

Чи зміниться суми в рахунках за комуналку в грудні. Яким буде тариф на електроенергію?

25/11/2024 09:16
  • Новини

Зберігати сало в морозилці довше за цей термін не можна: воно втрачає смакові якості

Щоб якомога довше зберегти сало, багато господинь поміщають його в морозильну камеру. Але скільки можна…

25/11/2024 07:41
  • Новини

Свята та народні прикмети 25 листопада – чому цього дня в жодному разі не можна їсти гостре

25 листопада в Україні відзначають Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Християни вшановують…

25/11/2024 06:55
  • Новини

Якщо в будинку є кефір та сир – ось що готують розумні господині на сніданок: оригінальна випічка

Якщо ви любите експериментувати, цей рецепт домашньої випічки вам обов'язково варто спробувати.

25/11/2024 05:27