Статті

Опіка над інвалідом: які доплати належать тим, хто доглядає хворого пенсіонера

До редакції надійшов лист від Матвійчука Степана, він має інвалідність 1 групи. Читач запитує, які потрібні документи, щоб було призначено компенсацію за сторонній догляд, і чи може Пенсійний фонд відмовити у цій соціальній допомозі.

Як призначають компенсацію?

Постанова КМУ №233 від 20.03.2019 року «Деякі питання державної допомоги окремим категоріям громадян» передбачає, що непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку, щомісячні компенсаційні виплати здійснюються до моменту втрати зазначеною особою такого права або до дати призначення їй іншої виплати, встановленої законодавством.

Постановою КМУ № 859 від 23.09.2020 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» (далі – Постанова №859) визначено Порядок, який встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі – компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі – фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (далі – соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є особами з інвалідністю I групи.

Кому можуть відмовити?

Згідно з Постановою №859, пункт 2, компенсація не призначається:

1) тим, хто надає соціальні послуги особам, які отримують:

  • соціальні послуги з догляду вдома, паліативного, стаціонарного догляду;

  • виплати на догляд відповідно до Законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (крім осіб з інвалідністю з дитинства I групи);

2) фізичним особам, які надають соціальні послуги та отримують допомогу на догляд відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу»;

3) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на професійній основі.

***

Таким чином, розглянувши ваші документи, документи піклувальника, органи соціального забезпечення мають підстави для призначення (або непризначення) такого виду компенсації.

І особа, яка доглядає за особою з інвалідністю 1 групи, може обирати вид компенсації відповідно або до Постанови КМУ № 832, або до Постанови КМУ № 859, надавши заяву до органів соціального забезпечення.

Якщо ваше право порушено, ви можете звернутися до адміністративного суду з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії до того державного органу, який призначає вам компенсацію.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

Метки: доплата инвалид уход

Новое на сайте

  • Статті

Як зробити теплицю своїми руками

Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…

21/11/2024 23:55
  • Новини

Не проходьте повз: ця річкова риба просто на вагу золота – справжнє джерело вітамінів

Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…

21/11/2024 23:25
  • Новини

Чи можна обприскувати орхідеї – кожен другий не знає точної відповіді

Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…

21/11/2024 22:54
  • Новини

Погода в Україні на п’ятницю, 22 листопада

22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…

21/11/2024 22:15
  • Новини

Магнітні бурі на п’ятницю, 22 листопада 2024 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?

21/11/2024 21:33
  • Новини

Страви Різдвяного посту: галушки по-мисливськи – обсмажена цибуля і трохи часнику роблять їх неповторними

В останній місяць осені розпочинається Різдвяний піст. За новоюліанським календарем він триває з 15 листопада…

21/11/2024 20:38