П’ятниця, 6 Грудня, 2024
ГоловнаПільгиЯкщо зруйновано будинок або квартира: кому і яка допомога належиться від держави

Якщо зруйновано будинок або квартира: кому і яка допомога належиться від держави

Этот материал также доступен на русском языке
Люди, чиї квартири та будинки в результаті військових дій були зруйновані, мають право на компенсацію від держави. Яка допомога передбачена програмою «єВідновлення» і як її отримати?

Як отримати сертифікат на житло?

За знищене житло можна отримати житловий сертифікат. За цим документом можна купити квартиру або будинок.

Щоб отримати сертифікат, необхідно подати заяву через програму «єВідновлення» у мобільному застосунку «Дія». Або – у Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) , орган соцзахисту або нотаріусу.

Спеціальна комісія органу місцевої влади обстежить зруйноване житло і внесе дані про нього до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. А потім – визначить суму компенсації й оформить сертифікат.

За яку площу виплатять компенсацію?

Площа зруйнованого житла, за яку виділяється компенсація, обмежена: для квартир – до 150 квадратних метрів, для будинків – до 200 квадратних метрів. Водночас площі житла, на які виплати не нараховано, зазначаються у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна. Надалі ці дані будуть використані, якщо власник зруйнованого будинку або квартири подасть заяву на компенсацію за рахунок репарацій від росії.

Коли сертифікат отримано

Отримавши житловий сертифікат, треба подати заявку про бронювання до нього коштів. Зазвичай підтвердження про їх зарахування надходить протягом п’яти робочих днів.

Використати кошти на купівлю нового житла можна протягом 30 днів. Якщо цього не зробити, бронювати доведеться знову.

Перед покупкою нерухомості за сертифікатом слід припинити право власності на знищене житло. Це можна зробити в бюро технічної інвентаризації, Центрі надання адміністративних послуг або у нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора. Необхідно надати заяву, документ, що засвідчує право власності, і технічний звіт про повне знищення майна. У разі припинення права власності на знищений будинок земельна ділянка залишається у власності власника.

Для посвідчення покупки нового будинку слід звернутися до нотаріуса і вказати сертифікат як спосіб оплати. Заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця.

Якщо вартість нерухомості менша за суму сертифікату нотаріус фіксує різницю в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна. Отримати її можна буде після стягнення репарацій. Якщо вартість вища – покупець додає власні кошти.

Сертифікат можна використовувати протягом п’яти років. На такий же термін заборонено продаж житла, придбаного з його допомогою.

Компенсація на будівництво приватного будинку

Люди, чий приватний будинок було повністю зруйновано, через програму «єВідновлення» можуть отримати компенсацію для будівництва нового.

Щоб розпочати будівництво, треба припинити право власності на знищену нерухомість і повідомити про початок будівельних робіт. Тільки після цього можна буде подати заяву про безпосереднє зарахування коштів на картку. Суму виплати спеціальна комісія визначить упродовж 30 днів.

Гроші з картки можна витратити лише у будівельних магазинах та у підрядників, які беруть участь в програмі.

Компенсація надійде двома траншами по 50%. Між ними слід подати проміжний звіт. Якщо ви не єдиний власник знищеного будинку, то подавайте одну спільну заяву або кілька окремих. Кожен співвласник отримає особисту компенсацію відповідно до своєї частки.

Побудувати новий приватний будинок можна на території будь-якої області України – крім тимчасово окупованих територій та регіонів, де ведуться активні бойові дії.

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні