Статті

Як боротися із сухістю шкіри взимку

Чому пересихає шкірний покрив, чи потрібно цей стан лікувати або він є варіантом норми, розповів лікар-дерматовенеролог вищої категорії Володимир Агафонов.

Чим небезпечна патологія?

Патологічна сухість шкіри, обумовлена зміною її гідроліпідного балансу, називається ксерозом. Характерні проблемні місця при цьому – лікті, коліна, кисті рук та стопи, але процес може проявлятися і на інших ділянках тіла, наприклад, на животі та спині.

Ксероз – дуже поширений стан, від якого тією чи іншою мірою страждає кожна п’ята людина на землі. У той же час поділяють різні причини розвитку і ступеня патології. І якщо на початковій стадії з проблемою можна впоратися за допомогою спеціальних зволожуючих засобів, то запущений ксероз порушує захисні функції шкіри і стає стартовим майданчиком для виникнення дерматозів та інших захворювань шкіри.

Чому виникає надмірна сухість шкіри?

Порушення водно-жирового балансу шкіри може бути наслідком різних причин, залежно від яких ксероз поділяють на три групи:

  • уроджений (спадковий) – пов’язаний з генетичними мутаціями, які призводять до порушень в епідермісі (сухість шкіри проявляється з дитинства і присутня протягом усього життя);
  • набутий – розвивається під впливом різних зовнішніх факторів (занадто сухе повітря, холод або спека, обвітрювання, надмірна дія ультрафіолету), а також може бути супутнім симптомом таких захворювань, як цукровий діабет, тиреоїдит, гепатит, ниркова недостатність, гастрит, холецистит, гіповітаміноз, анемія, атопічний дерматит;
  • сенільний (старечий) – обумовлений віковими змінами гормонального балансу, активності сальних і потових залоз (часто призводить до появи тріщин на п’ятах і кистях, лущення шкіри на гомілках).

Крім того, проблеми зі шкірою можуть спричинити порушення режиму сну та відпочинку, неправильне харчування, зміна часових поясів.

Як проявляється недуга?

Фахівці виділяють чотири стадії розвитку ксерозу, кожній з яких властивий окремий комплекс симптомів. Але до загальних проявів патології належать відчуття стягнутості, дискомфорту і підвищеної чутливості шкіри, поява на ній характерних лусочок. На пізніших стадіях шкірний покрив стає шорстким, у ньому з’являються висипання, тріщини і навіть виразки.

Також більшість пацієнтів з ксерозом скаржаться на свербіж шкіри, іноді – печіння, при цьому симптоматика погіршується після контакту з водою і сухим повітрям.

Яке лікування призначать?

Якщо дерматолог підозрює, що стан шкіри спричинений внутрішніми хворобами, пацієнта направляють на додаткові обстеження: аналізи крові та сечі, УЗД щитовидної залози, органів черевної порожнини.

У лікуванні ксерозу використовується комплексний підхід, спрямований на усунення симптомів і зведення до мінімуму причин, що спровокували проблему. Фахівець (дерматолог, косметолог) підбирає лікувальну косметику, орієнтуючись на індивідуальні особливості шкіри та організму. За необхідності можуть бути призначені засоби з топічними кортикостероїдами і обробка антисептиками.

Допоможуть вітаміни і зарядка

Пацієнту з ксерозом рекомендується:

  • приймати вітамінні комплекси та біодобавки, що покращують стан шкіри;
  • уникати частого купання в гарячій воді, використання агресивних миючих засобів, скрабів і твердих мочалок;
  • бути фізично активним і регулярно виконувати вправи, що покращують кровообіг.

Ірина Кадченко

Метки: дерматолог мороз

Новое на сайте

  • Новини

Фахівці попереджають про тисячі смертей найближчими днями у країнах Європи: у чому причина

Поки жителі Європи шукають тіні та порятунку від спеки, експерти попереджають: це не просто літо,…

03/07/2025 23:38
  • Новини

Погода в Україні на п’ятницю, 4 липня

4 липня спека стоятиме по всій Україні і лише в одній області пройде сильний дощ.

03/07/2025 22:50
  • Новини

Магнітні бурі на п’ятницю, 4 липня 2025 року

Доведено, що порушення у магнітному полі Землі є причиною коливань потоку іонів у крові приматів,…

03/07/2025 22:17
  • Новини

Нова підтримка від держави: хто в Україні отримає доплати у 2025 році

Держава посилює підтримку важкодоступних регіонів: у 2025 році запроваджуються щомісячні надбавки для тих, хто живе…

03/07/2025 21:48
  • Статті

Магія слів: чому прокльони здаються такими реальними і як уберегтися від злої сили

Віра у прокляття живе у культурі століттями і досі викликає тривогу. Разом із психотерапевтом знаємося,…

03/07/2025 20:45
  • Статті

Де і скільки зберігати олію: що кажуть знавці

Ми поділимося основними правилами зберігання олії, щоб вона не втратила своїх корисних властивостей і просто…

03/07/2025 19:59