Статті

Біль у м’язах і шум у вухах. Коли йти до лікаря?

Чому виникає це поширене захворювання, якими ускладненнями загрожує і як його лікувати, розповіла невролог вищої категорії Оксана Щитник.

Що таке неврит?

Неврит – це запалення периферичних нервів (розташованих поза центральною нервовою системою), що супроводжується зміною їхньої структури, порушенням чутливої та рухової функцій, больовим синдромом. Конкретні симптоми невриту залежать від того, який саме нерв уражено.

Локальний неврит викликає запалення якогось одного нерва – лицьового, слухового, зорового, плечового, сідничного тощо. При деяких станах – наприклад, дії токсичних речовин або нейротропних вірусів, – уражаються кілька груп нервів і виникає поліневрит. Якщо разом з периферичним нервом запалюється нервовий вузол

Чому виникає запалення?

Запалення нерва – це реакція організму на різні пошкоджуючі чинники. Одна з найчастіших причин невритів – бактеріальні або вірусні інфекції. Зазвичай збудник проникає до нерва із осередку інфекції, розташованого поблизу. Наприклад, неврит лицьового нерва часто стає ускладненням отиту або синуситу. Спровокувати запалення нерва здатні і судинні порушення, спричинені атеросклерозом або іншими патологіями судин.

Також до поширених причин невритів належать захворювання хребта (остеохондроз, міжхребцеві грижі, тунельні синдроми); переохолодження; дія токсичних речовин (алкоголь, важкі метали); травми та забиття; порушення обміну речовин.

Спровокувати неврит здатні також такі захворювання, як цукровий діабет, ревматизм, артрит, подагра, розсіяний склероз, онкопатології.

На що звертати увагу?

Симптоми невриту залежать від того, які нерви уражено. Але зазвичай це нападоподібний тупий біль по ходу ураженого нерва, що посилюється на холоді і при фізичному навантаженні; порушення чутливості (оніміння, поколювання, відчуття «мурашок»); слабкість і часткове зниження м’язової сили; в ускладнених випадках – зникнення сухожильних рефлексів, параліч м’язів. Також можуть спостерігатися головний біль та запаморочення, проблеми із зором, слухом, рівновагою. Ці симптоми можуть бути як тимчасовими, так і постійними.

Крім того, при невриті можуть виникнути набряклість, сухість і синюшність шкіри в області ураженого нерва, підвищена пітливість, випадіння волосся, ламкість нігтів.

Який лікар допоможе?

Діагностикою та лікуванням невриту займається лікар-невролог. Вибір методики лікування залежить від локалізації невриту, його стадії та причини виникнення. Так, при виявленні інфекції призначаються антибактеріальні або противірусні засоби, при судинних порушеннях – медикаменти, які покращують кровообіг. Для відновлення нервового стовбура застосовуються протизапальні препарати, вітаміни групи В, діуретики для зменшення набряклості тканин, загальнозміцнюючі засоби (вітаміни, різні стимулятори).

При будь-якому невриті як симптоматичне лікування призначаються знеболювальні препарати. Іноді може бути рекомендовано операцію – наприклад, для усунення здавлення нерва.

Як довго лікуватимуть?

Після зняття запалення (зазвичай після першого тижня лікування) рекомендуються фізіотерапевтичні процедури (ультрафонофорез, електрофорез, імпульсні струми, УВЧ), медичний масаж, заняття лікувальною фізкультурою.

Терапія легких випадків невриту, як правило, займає 2-3 тижні, при цьому у 75 відсотків хворих відбувається повне відновлення. Але в літньому віці й за наявності хронічних захворювань цей процес протікає довше і складніше.

Просто, але ефективно

Для профілактики виникнення невриту уникайте переохолоджень і травм, зміцнюйте імунітет, не пускайте на самоплив вірусні та інфекційні захворювання, збалансовано харчуйтеся і не зловживайте алкоголем.

Чим небезпечне захворювання?

Внаслідок пізнього звернення до лікаря або неадекватного лікування неврит може призвести до часткового або повного порушення рухів (парез абопараліч), атрофії м’язів та появи тугорухливості в суглобах.

Ірина Кадченко

Новое на сайте

  • Статті

Які секрети приготування смачних відбивних – діляться найкращі майстри

Здавалося б, що простіше – відбивна: узяв шматок м'яса, побив його молотком, на сковорідку кинув…

20/05/2024 19:31
  • Статті

Безмежні можливості зеленої аптеки: чи допоможе кропива зменшити цукор

Кропива дводомна – це лікарська рослина, яку застосовую ще з часів античності. З лікувальною метою…

20/05/2024 18:35
  • Статті

Смачні рецепти: трикутники з сиром і зеленню – саме час бюджетно пекти пироги

Якщо вам не хочеться поратися з тестом, але хочете пиріжків? Вихід всього є! Смачні, оригінальні…

20/05/2024 17:41
  • Статті

Чи обов’язково при діабеті переходити на інсулін

Прийом інсуліну чи інших ліків для діабетиків часто є частиною лікування діабету. Коли в людини…

20/05/2024 16:54
  • Статті

Кому треба звернутися за продовженням субсидії до 1 липня, щоб не залишитись без грошей

У Пенсійному фонді пояснили, кому із отримувачів субсидій потрібно до 1 липня звернутися за продовженням…

20/05/2024 16:29
  • Статті

Сто гривень до пенсії: кому недоплатили і що робити

Ще в березні в уряді обіцяли, що всі пенсії проіндексують не менш ніж на 100…

20/05/2024 15:41